A britek megbuktak klímavédelemből
További Tech-Tudomány cikkek
- A Meta megszünteti saját MI-profiljait, de a chatbotok maradnak
- Ezeket az Apple kütyüket már semmiképp se vegye meg
- Itt a bejelentés: ekkor érkezik az utolsó frissítés a Windows 10-hez
- Műholdakkal védené a tenger alatti kábeleket a NATO
- Egy korszak vége: már a Disney+ sem tolerálja a jelszómegosztást
Az Egyesült Királyság kormányának törvényes kötelezettsége, hogy 2050-re 80 százalékkal csökkentse az üvegházhatású gázok kibocsátását. Csakhogy, ha valami csoda nem történik, nem fogja. Ahogy világszerte számos országban, úgy Nagy-Britanniában is az utcára vonultak a hónap közepén a diákok a kormány elégtelen éghajlatvédelmi intézkedései ellen tiltakozva. A Klímaváltozási Tanács ez alkalommal hozta nyilvánosságra elemzésének eredményeit, amely meglehetősen gyászos képet fest a szigetországbeli klímacélok elérésének esélyeiről.
Az energia- és tisztanövekedés-ügyi miniszternek, Claire Perrynek címzett nyílt levél szerint bár az Egyesült Királyság 2013 és 2017 között 14 százalékkal csökkentette emisszióját, és ez fölötte van az időarányos céloknak, a kormány mégsem kérkedhet a sikerrel. Ugyanis nincs sok köze hozzá, nem az ő intézkedései miatt esett vissza az üvegházgázok kibocsátása. Y csökkenés valódi okai a 2008-ban kirobban világgazdasági válság utóhatásai (hiszen visszaesett az ipari termelés), illetve az Európai Unió kibocsátáskereskedelmi rendszerének átalakuló elszámolása. Vagyis a csökkenés jelentős részben csak látszólagos, és az ügyes könyvelés következménye.
A szervezet levele emellett kiemeli, hogy az Egyesült Királyság ugyanezen időszak alatt az emissziócsökkentés 18 legfontosabb indikátora közül 15 esetében elbukott, nem érte el a kitűzött célokat.
Ilyen kudarcot jelző indikátorok az épületek, a közlekedés, a mezőgazdaság, a földhasználat és a hulladékkezelés kibocsátása.
Az épületek esetében például nem érték el a padlások és a falak szigetelésében előirányzott értékeket, sem a hőszivattyúk kitűzött gyarapítását. Azt a nem túl ambiciózus célt, miszerint 4 százalékkal növelik az úgynevezett alacsony nettó szénfelszabadulással járó energiaforrások felhasználását, elérték, de erre sem lehetnek túlzottan büszkék, hiszen ez nagyrészt biomassza (magyarul: fa) égetést jelent, ami környezetszennyező, egyes szakértők szerint egyenesen növeli a széndioxid-kibocsátást, és hát összességében nem túl előremutató energiatermelési mód.
Két emissziós célt teljesítettek a hulladékkezelés terén, ugyanakkor a közlekedésben egyet sem. Az Egyesült Királyságban csak 48 ezer elektromos autót helyeznek üzembe évente, ami az ötödét sem éri el a tervezett 250 ezernek. A bioüzemanyagok részesedése csak 3 százalék a tervezett nyolccal szemben, bár ez valószínűleg jó hír, tekintve, hogy
a bioüzemanyagokról azóta kiderült, hogy több problémát okoznak, mint amennyit megoldanak.
A mezőgazdaság megint csúfosan leszerepelt, amit jól mutat az, hogy a célként kitűzött évi 25 ezerrel szemben jelenleg csak 7000 hektárt erdősítenek.
Forrás: New Scientist