Az 50 halott ellenére kemény dió a félautomata puskák betiltása
További Tech-Tudomány cikkek
- Olyat húzott a kínai MI, hogy még az Apple sem bír vele
- Megtréfálta a csillagászokat a Tesla Roadster, veszélyes aszteroidának nézték az űrautót
- Jól sikerültek az új nukleáris rakéta NASA-tesztjei
- Komoly adatlopás érte a brit TalkTalk távközlési vállalatot
- Kínaiul gondolkodik az OpenAI új mesterséges intelligenciája, senki sem érti, miért
Az új-zélandi város két mecsetében összesen 50 muszlim hívőt meggyilkoló és több tucat embert megsebesítő 28 éves ausztrál szélsőjobboldali terrorista több félautomata katonai puskával is rendelkezett, ezért az új-zélandi kormány elsődleges feladatának tekinti a fegyvertartási törvények (amelyek értelmében jelenleg viszonylag szabadon hozzájuthatnak civilek is hasonló fegyverekhez) szigorítását. A módosítástól legtöbben azt várják, hogy effektíve betiltják majd a félautomata puskák vásárlását, esetleg birtoklását is.
Noha a terrortámadás utáni felháborodás hevületében a miniszterelnök már hétfőre ígérte a törvénymódosítás beterjesztését, ez mégsem történt meg, ami azt jelzi, hogy még a kormány sem tudott egységes álláspontot kialakítani a kérdésben. Bár Adern bejelentette, hogy a kormánya tagjai a fegyvertartás tekintetében „teljes mértékben egységesek”, a kommentátorok mégis megjegyzik, hogy ez az egység mégsem lehet olyan teljes, ha az ígéretek ellenére hétfőn elmaradt bármiféle konkrét törvénymódosítási javaslat bejelentése. A kétségeket tovább erősítette, hogy a miniszterelnök szerint a „reform alapelveiben" egyeztek meg, tehát a tényleges lépésekről nem.
Az új-zélandiak végletesen reagáltak a fegyvertartási törvények tervezett módosítására. Voltak fegyverboltok, amelyeket megrohantak a vásárlók, hogy felvásárolják a félautomata puskák készleteit, mielőtt betiltanák őket, más fegyvertartók viszont hallgattak Ardern kérésére, és önként leadták már meglévő puskáikat, hogy azokat megsemmisítsék. Ezek egyike volt John Hart gazdálkodó, aki még a rendőrségi formanyomtatványt is megosztotta a Twitteren, amelyen kiemeli, hogy megsemmisítési céllal adja le a fegyvert.
Until today I was one of the New Zealanders who owned a semi-automatic rifle. On the farm they are a useful tool in some circumstances, but my convenience doesn’t outweigh the risk of misuse.
— John Hart (@farmgeek) 2019. március 18.
We don’t need these in our country.
We have make sure it’s #NeverAgain pic.twitter.com/crLCQrOuLc
Egészen máig egyike voltam azon új-zélandiaknak, akik félautomata puskát birtokoltak. A farmon ezek hasznos eszközök bizonyos körülmények között, de a kényelmem nem ér annyit, mint amekkora veszélyt jelent a [fegyverrel való] visszaélés. Nincs szükségünk ezekre az országunkban. Mindent meg kell tennünk, hogy [a vérengzés] soha ne történjen meg újból.
Kriminalisztikai kutatások bizonyítják, hogy megalapozott a félautomata puskák rossz híre, ezek valóban a részarányuknál sokkal nagyobb mértékben veszik ki részüket a fegyveres erőszak áldozatainak sérüléseiből és halálából. A kutatások konklúziója szerint
ha a fegyveres félautomata puskát használ hagyományos helyett, akkor nagyjából kétszer annyi áldozat sérül, illetve hal meg a lövöldözésben.
A Brigham and Women's Hospital kutató orvosai több mint 200, Egyesült Államokban történt lövöldözés adatait elemezték, amikor a támadó célja az volt, hogy egy sokak által látogatott helyszínen minél több embert meggyilkoljon. A tanulmányban kiemelik, hogy azon félautomata puskák áldozatait hasonlították össze a hagyományos lőfegyverek hatásaival, amelyek viszonylag egyszerű üzemeltetni, sokkal gyorsabban lehet velük tüzelni, és nagy tölténytárakkal szerelhetők föl.
A kutatáshoz az FBI, amerikai Szövetségi Nyomozóiroda adatait használták összesen 248 lőfegyveres támadásról, amelyek 2000 és 2017 között történtek szerte az Egyesült Államokban. Az eredmények szerint a támadások negyedében használtak félautomata puskákat (is), és a lövöldözésekben összesen majdnem 900-an sérültek meg, és több mint 700 további áldozat halt meg. Ugyanakkor felhívják a figyelmet arra, hogy az adataikban nem feltétlenül szerepelt minden amerikai támadás a vizsgált időszakban, illetve a lőfegyveres támadás általuk használt definíciója sok esetben kizárta a bűnbandák közötti háborúskodást (azokat az eseteket vizsgálták, amikor a támadó és az áldozatok egyenlőtlen mértékben voltak felfegyverezve).
A legtöbb elemzett támadást egyetlen aktív lövöldöző követte el.
Kiderült, hogy míg félautomata puska hiányában a támadóknak átlagosan 2,5 embert sikerül megölniük és hármat megsebesíteniük, addig félautomata puskák birtokában már sokkal hatékonyabbak: 4,25 halálos áldozatot tudnak szedni, a sebesültek száma pedig átlagosan 5 és fél.
Az adatokból úgy tűnik emellett, hogy a sérülések fatalitása nem függ attól, hogy az alkalmazott puska félautomata vagy sem, minthogy mindkét esetben a lövést kapott áldozatok nagyjából 44 százaléka hunyt el. Minthogy azonban e fegyveres támadásokat általában zárt térben követik el, és a támadó közelről tüzel,
a félautomata puskák jelentősen megnövelik annak esélyét, hogy az áldozatot eltalálja egy vagy több golyó.
(Borítókép: AR-15 félautomata puskák egy amerikai fegyverboltban. Fotó: George Frey / Getty Images Hungary)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.