DNS-be ír adatot a Microsoft eszköze
Sikerült megoldani a biológiai adattárolást, így egyre közelebb kerülünk ahhoz, hogy DNS-ben tudjuk lementeni az emlékeinket. A Microsoft és a Washingtoni Egyetem közösen fejlesztett ki egy automatizált rendszert, amely a digitális információt átkonvertálja a DNS betűivé, majd onnan ki is tudja olvasni a lementett tartalmakat.
Még bőven van mit javítani a módszeren, de ezt a Microsoft is tudja, és abban bízik, hogy ez az első lépés lendületet ad a fejlesztéseknek.
Első lépésben azt sikerült megoldani a tízezer dolláros géppel, hogy a HELLO szót lefordítsák a DNS nyelvére, vagyis a digitálisan 01001000 01000101 01001100 01001100 01001111 formában tárolt adatot a DNS betűivel (A, C, T és G) rögzítsék. Az adatokat egy folyadékban tárolták, és a HELLO körülbelül 4 mikrogrammot nyomott a DNS-t felépítő nukleotidokból.
A sebesség tényleg borzasztóan lassú, az 5 bájt rögzítése és kiolvasása összesen 21 órát vett igénybe. De azt mondják, hogy máris kitaláltak egy módszert, amivel a szükséges idő 10-12 órával lerövidíthető.
A technológiai cégek azért szemezgetnek a DNS-sel mint adattárolási módszerrel, mert ebben évezredeket átvészelhet az információ, főleg ha sikerül tökéletesíteni az eljárást. Az újdonság most abban rejlik, hogy az írás és az olvasás kémiai folyamatát tudták automatizálni.