Anglia korlátozhatja a 18 év alattiak lájkolását
További Tech-Tudomány cikkek
Egy most kiszivárgott tervezett szerint a 18 éven aluliak online biztonsága érdekében szigorításokat vezetne be Anglia - írja a BBC. A tervezet szerint az érintett korcsoport nem lájkolhatna a Facebookon és az Instagramon, és tilosak lennének az olyan aktivitásösztönzők is, amik arra késztetik őket, hogy több időt töltsenek online.
A tervezet szerint a lájkolás segíthet abban a cégeknek, hogy profilozzák a felhasználókat, a strike pedig arra ösztönzi a felhasználókat, hogy minden nap aktívan használják az alkalmazást, és ezzel a fiatalokat arra ösztönzi, hogy több időt töltsenek online, vagy akkor is küldjenek videókat és képeket Snapchaten, amikor egyébként nem is lenne hozzá kedvük.
A tervezet összesen 16 olyan szabályt állítana fel, amikben szabályoznák, hogy a 18 év alatti regisztrálóknál a biztonsági és adatvédelmi beállítások alapértelmezetten a legerősebbek legyen.
- Alapértelmezett lenne a helymeghatározás kikapcsolása, és egyértelműen láthatónak kellene lenni, ha mégis be van kapcsolva. Ráadásul ebben az esetben is visszaállna később automatikusan a kikapcsolt állapotra.
- A lehető legminimálisabb adatot gyűjtené a 18 év alattiaktól, és szájbarágósan, a fiatalok nyelvén mondaná el, hogy milyen adatokhoz kér egy-egy alkalmazás hozzáférést, és aztán azokat az adatokra mire használja.
- Annak is ki kell derülni, mikor szülői vagy más alkalmazás nyomon követi a gyerek tevékenységét.
- Nem lehetnének olyan felugró ablakok, ahol a feltételek elfogadásának gombja jóval nagyobb mint az, amivel el lehet utasítani azokat.
- Azt is szabályoznák, hogy az adatokat megosztó kérés felhívása ne legyen túlságosan pozitív töltetű, vagyis ne lehessen úgy megfogalmazni, hogy kimarad valamiből a gyerek, ha nem járul hozzá.
- Fontos lenne az is, hogy az erős adatvédelmi beállításokat ne lehessen egyszerűen, egy kattintással kikapcsolni.
- fellépnének az olyan alkalmazások ellen, amik noszogatják a gyerekeket, hogy használja az adott alkalmazást, tipikus példa erre a játékok értesítése, de a törvényhozók szerint fontos hagyni itt egy kiskaput, hogy az olyan noszogatást viszont engedje a törvény, ami éppen arra hívja fel a figyelmüket, hogy ideje lenne szünetet tartani.
Amelyik cég ezt nem tartja be, az a GDPR büntetésekhez hasonló nagy összegű pénzbírságra számíthat.
A hatóság hangsúlyozza, hogy nem az a célja, hogy ne internetezzenek a fiatalok, hanem hogy mindezt biztonságos környezetben tehessék. A tervezetet egyelőre vitára bocsátják, ha elfogadják, jövőre léphet életbe. A szülői szervezetek jelentős része támogatná a szigorítást, de megjelentek azok a hangok is, amelyek szerint a biztonságos internethasználat megteremtése nem az állam, hanem a szülők feladata lenne.