San Franciscóban betiltják az arcfelismerő technológiát
További Tech-Tudomány cikkek
- Már évtizedek óta tudják hogy mérgező, mégis máig használják ezt a műtrágyát
- Minden idők legforróbb napjait éltük 2024-ben, de 2025-ben sem lesz sokkal jobb
- Szemet gyönyörködtető Aston Martin kerül kalapács alá
- Hallucinogén koktélt azonosítottak egy ókori egyiptomi ivóedényben
- Egyedülálló régészeti felfedezést tettek az orosz tudósok
A városi tanács elé terjesztett szabálymódosítási tervezet megtiltaná a kormánynak, hogy a városban működő térfigyelő kamerák képeit elemezve arcfelismerő algoritmusokkal azonosítsa a járókelőket. Ez egy kiterjedt megfigyelésellenes szabálymódosító csomag részét képezi, amelyet várhatóan ma fogadnak el a városi döntéshozók (amire nagy esély van, hiszen többségük már előzetesen támogatásáról biztosította a kezdeményezést). A CNN szerint ezzel
se a San Franciscó-i rendőrség, sem más kormányszervek nem alkalmazhatnak hasonló technológiát a jövőben.
A kaliforniai város példáját várhatóan több más amerikai metropolisz is követni fogja. Az arcfelismerést szerte a világon a legkülönfélébb élethelyzetekben alkalmazzák, nemcsak a közterületeken, de koncerteken, iskolákban, reptereken is. A segítségével a bűnügyi nyilvántartásokban szereplő embereket igyekeznek kiszűrni.
A most elfogadandó rendelkezés San Francisco összesen 53 különböző hatóságának munkáját érinti. Közéjük tartozik a rendőrség is, amely ugyan jelenleg nem használ hasonló technológiát, de 2013-2017 között tesztelték már. A szabály alól továbbra is kivételt fognak képezni a szövetségi irányítás alatt működő létesítmények, így a San Franciscó-i reptér és a kikötő. Emellett a magáncélú arcfelismerést sem tiltja meg, csupán a város által irányított szervekre vonatkozik.
Mi mindannyian támogatjuk a bűnüldözést, de nem akarunk rendőrállamban élni. Úgy gondolom, hogy San Francisco felelőssége, hogy felemelje a szavát azon jelenségekkel szemben, amelyek az egész világra hatást gyakorolnak, és itt történnek a szemünk előtt
- nyilatkozta a szabálymódosítás motivációiról Aaron Peskin a kezdeményezést előterjesztő városi elöljáró. Elmondta, hogy a technológia alapvetően invazív, így nem megengedhető a használata.
Az Egyesült Államokban jelenleg nincs szövetségi szintű szabályozás arra vonatkozóan, hogy a mesterséges intelligencián alapuló technológiák, ezeken belül az arcfelismerés hogyan alkalmazhatók az élet legkülönbözőbb területein. Ugyanakkor a szenátus előtt fekszik egy törvénytervezet, amely a magáncégeknek előírná, hogy felhasználóiktól
előzetes engedélyt szerezzenek be, mielőtt az arcukat az algoritmusaikkal ismertetnék fel.
Hasonló állami szintű szabályozás van érvényben Ilinois-ban, illetve a kaliforniai szenátus is mérlegeli, hogy az arcfelismerést megtiltsa a rendőrségnek az egész államban. San Franciscóban az új szabályozás értelmében minden esetben, amikor egy hatóság különböző technológiát akar majd alkalmazni, engedélyt kell kérniük a városi elöljáróktól (akár csak arra is, ha rendszámfelismerő rendszert vásárolnának).
Az új törvényt a jogvédő civil szervezetek persze ünneplik. Ugyanakkor számos szervezet, amelyek egy-egy városrész lakosait képviselik, és alapvetően a bűnözés visszaszorításáért alakultak, átkozzák, és azzal érvelnek, hogy a városvezetők ezzel megkötik a rendőrség kezét, és ezzel hatalmas előnyt adnak a bűnözőknek.