![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Robotok? Előbb pár villanymotort kéne lecserélni
![D AS20180515007](https://kep.index.hu/1/0/2750/27502/275028/27502867_3422acf1a037c57f0e3508b79577c6e7_wm.jpg)
További Tech-Tudomány cikkek
-
Csaknem egy hónap után ismét le lehet tölteni a TikTokot az Egyesült Államokban
- Ultranagy energiájú szellem járta be a Földközi-tengert
- Már a NASA szerint is valószínűsíthető, hogy 2032-ben aszteroida csapódhat a Földbe
- Mesterséges intelligencia frissítheti a Chrome böngésző jelszavait
- Működik is, meg nem is a Meta gondolatírógépe
Mi motiválja a magyar vállalatvezetőket arra, hogy fejlesszék az üzemeiket? A mintagyár úgy működik, mint a haver kezében az iPhone - meglátjuk, és azonnal olyat akarunk mi is? Nyilvánvalóan naiv elképzelés, hogy akár ez, akár a kormány szép szavai képesek lennének meghatározni a nyereségért küzdő cégvezetők döntéseit.
„Az egyik indok a nemzetközi kényszer: látják, hogy a versenytársak miben jobbak, és befektetnek fejlesztésekbe, hogy ne maradjanak le, indulni tudjanak a kiírt tendereken. A másik a munkavállalók hiánya, amikor egy megerőltető és népszerűtlen munkafázist automatizálnak.”
A HARMADIK AZ, HOGY PRÓBÁLJUK OKOSBA' MEGOLDANI AZT, AMIRE VAN PÉNZ
„Ha az ipar 4.0-t támogatják, akkor azt. Elnézést kérek mindazoktól, akik nem így gondolkodnak, és inkább az első két célt tartják szem előtt, de végül is jó, ha erre van pénz, és megcsinálják, mert ez egy jó cél” - mondta kérdésünkre Jeránek Tamás, a Siemens digitális gyártásért felelős vezetője.
Áramló adatok
Szerencsére az a helyzet ma már itthon is ritka, hogy egy gyárban mindent kézzel csinálnak. Jobb esetben automatizált a gépsor, van valamilyen vezérlése. Az ipar 4.0-hoz vezető úton azonban nagyon sok lépcső van. Ezek közül az első, és az egyik legkritikusabb dolog az energiafogyasztás, egy igazi 4.0-s gyártó figyel erre.
Magyarországon most kezdenek el ezzel komolyabban foglalkozni.
Egy automata gyártósort hajtó elektromos motor élettartama alatt a kiadások 97 százaléka a villamos energiára megy el, és ebben benne van a motor ára, felújítása és karbantartása is. Azért tud gyorsan megtérülni a régi motorok cseréje, mert az akár 30 éves motorokhoz képest a legújabb technológiákkal elég komoly energiaspórolást lehet elérni: napi 24 órás működéssel egy éven belül visszajöhet a csere ára. Azzal, ha figyeljük, hogy hol milyen fogyasztások vannak a gyáron belül, szintén jelentős, akár 10-20 százalékos energiamegtakarítást el lehet érni. Általában olyanok derülnek ki, hogy bekapcsolva hagynak hétvégére egy komoly szerszámgépet, ami hét közben magas kihasználtsággal dolgozik, és a gyártó a legnagyobb örömünkre úgy alakította ki, hogy hétvégén is óránként egyszer felfűti magát a rendszer, meg kihűti.
![Jeránek Tamás, a Siemens digitális gyártásért felelős vezetője](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/2750/27502/275026/27502673_b9eeba08677566acac021cf65a166ff6_wm.jpg)
Önmagában már az nagyon jó irány, ha a vállalatok tisztában vannak az energiafogyasztással, mert több tőke marad a villanyszámla helyett olyan alkalmazásokra, amelyek hatékonyabbá teszik a működést.
Aki az energiahatékonyságon túljutott, annál általában az a következő lépés, hogy szeretne adatokat gyűjteni a gyártósorról. Akár arról is, hogy milyen a gépek rezgése, hőmérséklete. Irdatlan pénzek mennek el arra, hogy leáll a gépsor, természetesen akkor, amikor nem várták, és gyorsan nekiesnek, hogy megjavítsák, de nincs alkatrész hozzá. A jelen és még inkább a jövő arról szól, hogy gyűjtsük össze az okos adatokat a gyártósorról. Ebben tudnának a kkv-k fejlődni. Vannak jó szoftverek a rezgések elemzésére, és a szoftver időben szól, hogy a motor még két napot menni fog, de ütemezzenek be egy karbantartást, amikor megfelelő. Például amikor tudják, hogy hétvégén amúgy is leállás lesz, kiküldik a géphez a szakit, hogy nézze át.
Most vannak szakik, akik ráteszik a kezüket a gépre, és abból megmondják, hogy valami nem stimmel, nem úgy rezeg, mint tegnap. Elkezdik szétszedni a gépet, és látják, hogy az egyik csapágyban egy golyó valamiért megsérült. Csak közben áll az egész gépsor.
A szenzorok adatait most még kábelen továbbítják: a többség ebben hisz. A wifi nem annyira biztonságos, és sokan félnek attól, hogy ami kimegy az éterbe, az eltűnhet, elakadhat. A kiberbiztonság kérdése is fontos, hogyan lehet hozzáférni az adatokhoz. Talán az 5G lehet erre a megoldás, az iparban ennek óriási jelentősége lehet. A felhő megítélése viszont sokat változott Jeránek Tamás szerint. Mindenki a felhőszolgáltatásokról beszél, hogy oda kell feltölteni az adatokat és elemezni, de rájöttek, hogy a megelőző karbantartásnál ez lassú. Az adatok felmennek a felhőbe valamin keresztül, ott elkezdik elemezni, fél perc múlva visszajön az eredmény, hogy le kéne állítani, és addigra lehet, hogy a szerszámot már összetörte a rezgés.
PILLANATOK ALATT TÖRTÉNHET VALAMI, AMI MIATT AZONNAL LE KÉNE ÁLLNI
Emiatt is népszerű téma az edge computing, amikor helyben, a felhasználónál telepítenek egy adatfeldolgozó egységet, amely azon nyomban be tud avatkozni, amikor szükséges.
![Gyógyszertári automata robot a gyõri Szent György Patikában.](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/2750/27502/275029/27502901_92ed050f7f2ab472c9a24bd4a89853f3_wm.jpg)
A távelérés ugyanakkor nagyon hasznos és hatékony lehetőség. Régen, ha épült egy új gépsor, kivonult a gyártó szakembere, és elkezdődött az üzembe helyezés. Az utóbbi időben ez már látványosan abból állt, hogy laptoppal ott ült valaki a mínusz húsz fokban, poros környezetben, és esetleg utaznia kellett egy csomót, demotivált, fázik és minden baja van. Egy, az ipari gépek közötti kommunikációt biztosító felülettel azonban a laptopok távolról is ráköthetők a gépre, amivel rengeteg idő és pénz megspórolható. A gépsor elindítása után is előfordulhatnak hibák, ilyenkor pedig a szervizes távolról rálát az eszközre, és egyből úgy tud a helyszínre menni, hogy már ott lapul a zsebében például az elromlott csatolókártya helyett az új eszköz.
Különösen fontos lenne az is, hogy a gyárak megfelelő szoftvereket használjanak, amelyekkel a terveket és a gyártósorokat szimulálni tudják, előre elvégezhetnek teszteket, és már azelőtt létrehozhatják a vezérlők konfigurációját, hogy egyáltalán megépítették volna a gépeket. Ezek a szoftverek később is jól jönnek, amikor át kell alakítani a gépeket, bővítenek, vagy másfajta terméket kezdenek gyártani. “Régen mindenhol voltak műszaki rajzolók. Most az kell, hogy legyenek olyan tervezők, akik a mai szoftvereket ügyesen használják” - mondta a szakértő. A szoftverhasználat támogatásában, hogy a kkv-k is tudjanak vele élni, az államnak is lehetne szerepe, mert számukra az talán elérhetőbb, mint egy komplett és tőkeigényes mintagyár létrehozása.
Jelenleg nincs az a pénz, hogy egy, már létező üzem teljesen átálljon ipar 4.0-s megoldásokra. Akinek van egy gépsora, nem fog rögtön újat venni helyette, az átalakítások csak több lépcsőben történnek meg.
Persze a csúcstechnológiát képviselő, önjáró szállító eszközök is egyre több helyen megjelennek. “Egyszer hívtak minket, hogy az egyik gépsor végén lejövő félkész terméket át kell pakolni a másik gépsorra, és ezeket most zsúrkocsin valaki begyűjti, áttolja és lepakolja. Csináltunk egy számítást, hogy az automatizált rendszer annyiba kerülne, hogy abból felvehetnek négy melóst. De mi van akkor, ha közülük az egyik betegszabadságra megy, vagy sima szabadságra, vagy a fiatalabbaknak – érthető okokból – már nem vonzó egy ilyen kihívás, vagy egyébként is szinte lehetetlen munkaerőt találni ezen feladatokra?”
![Alkatrészeket szállító robot az Audi Hungaria Zrt. elektromos motorokat gyártó győri üzemében tartott ünnepségen 2018. július 24-én.](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/2750/27502/275028/27502803_d4a048bc09854ab62cbb002db1f00805_wm.jpg)
Az egyik autógyárban 3 éve még targoncák futkostak fel-alá, most mindegyik vezető nélküli, aminek az egyik oka, hogy nem tudnak felvenni elég targoncást. Első pillantásra nem biztos, hogy racionális pénzügyi döntés volt, de sokkal többet veszítettek volna azon, ha a munkaerő hiánya miatt leáll a gyár, így automatizálással oldották meg a problémát. Nyilván egy nagy autógyártónak vannak tartalékai ilyesmikre, meg tudja csinálni. Egy hazai kkv-nak okosabban kell fejlődnie.
Borítókép: Ipari robotok az Ipar Napjai 2018 kiállításon a fővárosi Hungexpón a megnyitó napján, 2018. május 15-én. A négynapos nemzetközi kiállításon 15 ország 315 kiállítója mutatja be az elektronika, az automatizálás, a robotika, a gépgyártás és a logisztika területén elért újításokat. MTI Fotó: Kovács Tamás
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Tech-Tudomány
Új aranyláz kezdődhet egy felfedezés nyomán
Kulcsszerepe van a kénnek abban, hogy a nemesfém a felszín közelében megjelenik.
február 12., 06:09
- Tech-Tudomány
Mesterséges intelligencia frissítheti a Chrome böngésző jelszavait
Szól, hogy ellopták a jelszót, és segít újat beállítani.
február 12., 20:45
- Tech-Tudomány
Mesterséges intelligencia elleni ítélettel zárult az egyik első per
Megsértették a Thomson Reuters szerzői jogait.
február 12., 13:31
- Mindeközben
Kilenc sikertelen lombikgprogram után babát vár a magyar szépségkirálynő: „Higgyetek a csodákban! Léteznek!”
1 órája
- Mindeközben
Pár perc alatt befalta az egykori fitneszmodell Anglia legnagyobb reggeli tálját, majd olyat tett, amire senki sem számított
3 órája
- Címlapon
Volodimir Zelenszkij: Vlagyimir Putyin Donald Trumpot csak egy kelléknek használja
Kemény szavakkal kritizálta amerikai kollégáját az ukrán elnök, aki az európai vezetőket is élesen bírálta.
4 órája
- Tech-Tudomány
A ChatGPT sokat segít, de van egy ijesztő oldala, amiről senki sem beszél
Forradalmasította az ember és a mesterséges intelligencia kapcsolatát, de mennyire átlátható?
február 11., 18:49
- Tech-Tudomány
Új Beats fülhallgatót mutatott be az Apple
2019 óta vártunk az új Powerbeats Próra.
február 12., 09:49
- Tech-Tudomány
Már a NASA is megerősítette, hogy 2032-ben aszteroida csapódhat a Földbe
Az űrügynökség szerint a becsapódás esélye tovább növekedhet.
február 13., 13:36
- Tech-Tudomány
Az Apple-felhasználók titkosított adataihoz követel hozzáférést az Egyesült Királyság
Az úgynevezett „hátsó ajtót” csak nemzetbiztonsági kockázat esetén használnák.
február 8., 07:24
- Tech-Tudomány
Működik is, meg nem is a Meta gondolatírógépe
Speciális szoba és mozdulatlan fej kell hozzá.
február 12., 19:09
- Mindeközben
A Lucius Malfoyt alakító Jason Isaacs fergeteges választ adott arra, visszatérne-e az új Harry Potter-sorozatban
7 órája
- Tech-Tudomány
Ultranagy energiájú szellem járta be a Földközi-tengert
A ritka eseményt egy épülő olasz detektor érzékelői fogták.
tegnap, 10:02
- Tech-Tudomány
Valami baj van a Facebookkal és a Messengerrel, ne lepődjön meg, ha nem érkeznek meg az üzenetei
Érkeznek a hibajelentések.
február 11., 09:25
- Tech-Tudomány
Emberek tisztítására alkalmas mosógépet találtak ki egy japán cég
A gép 15 perc alatt tisztít és szárít.
február 10., 16:39
- Címlapon
Magyarország blokkolhatta az Ukrajnával folytatott uniós csatlakozási tárgyalásokat
A magyar kormány a nemzeti kisebbségek védelmét várja el Kijevtől.
4 órája
- Tech-Tudomány
Szinte fillérekért fejlesztettek érvelő mesterséges intelligenciát
Száz dollárnak ötven a fele.
február 8., 13:19
- Címlapon
A MOB korábbi elnöke és Ruszin-Szendi Romulusz is felszólalt a Tisza Párt kongresszusán
Az eseményen szóba került a magyar agrárium helyzete és Magyarország katonai biztonsága is.
6 órája
- Tech-Tudomány
Milyen az élet valójában egy sivatagos bolygón?
Ami a fantasztikus dramaturgiában jól működik, az exobiológiában nem biztos, hogy beválik.
február 9., 11:38
- Tech-Tudomány
Csaknem egy hónap után ismét le lehet tölteni a TikTokot az Egyesült Államokban
Lépett az Apple és a Google.
tegnap, 12:31
- Címlapon
Havas Henrik nekiment Gulyás Mártonnak a Magyar Péter-interjú miatt
Az újságíró szerint valaki felkészíthette volna Magyar Pétert arra, mi vár rá.
47 perce