Évente fél deci olajat szippant egy magyar esztergályos
Az olajköd lassú gyilkos: drasztikusan növeli többféle tüdőbetegség és a rák kockázatát, akár már 90 nap elteltével, írja a társaság a közleményében. Hozzáteszi: az amerikai haditengerészet kutatása alapján a 0,3 mg/köbméternél magasabb olajköd-koncentrációjú levegő tartós egészségkárosodáshoz vezet.
Ehhez képest a magyar határérték (5 mg/köbméterenként) ennek több mint 16-szorosa. Szlovákiában és Svédországban a szabály 1 mg/köbméterenként, Franciaországban 0,5, Svájcban pedig 0,2 mg/köbméter értéket ír elő.
A munkahelyi levegő tisztasága már egy egyszerű jogszabály-módosítással javítható lenne, mert bárki számára hozzáférhetőek az ehhez szükséges ipari szűrőberendezések. Az egységes európai szabályozás bevezetése – a sok országban bevett 1 mg/köbméteres érték – már nagy javulást hozhat, írják.
A közlemény szerint a hatályos hazai szabályok mellett akkor is évi fél deci olaj kerül az üzemi dolgozók tüdejébe egy átlagos forgácsoló üzemben, ha a törvényes határértéken marad a légszennyezés, miközben a szabályok betartását csak elvétve ellenőrzik a hatóságok.
A fémmegmunkáló üzemek levegőjében nagy koncentrációban megtalálható benzo(a)pirén nevű szénhidrogén többek közt leállítja egy ráktól védő fehérje termelését az emberi sejtekben, jelentősen növelve a tüdő-, a bőr- vagy épp a hólyagrák kockázatát. Emellett az ilyen közegben dolgozók rendszeresen panaszkodnak bőrirritációra, látásromlásra, állítja a közlemény.