Így néz ki egy teljes napfogyatkozás a Hold túloldaláról
A szerdai napfogyatkozás közben készített képet a Földről a Hold körül keringő kínai Lungcsiang-2 nevű mikroműhold, írja az MTI.
This is a picture of the shadow of the Moon cast onto Earth captured from lunar orbit—one of the first such views ever—on July 2, 2019 by the DSLWP-B satellite and received by the Dwingeloo Telescope in The Netherlands. (Cropped and color-adjusted) ht @AJ_FI @radiotelescoop pic.twitter.com/s8Gtmsa5Qh
— Jason Major (@JPMajor) July 4, 2019
A Harbin Műszaki Intézet által megalkotott mikroműhold a Hold körül kering, eközben készített képeket a Földről a szerdai napfogyatkozás alatt. A 47 kilogramm súlyú eszközt 2018. május 21-én küldték fel az űrbe a Csüecsiao kommunikációs műholddal együtt.
A mikroműholdon egy 20 grammos minikamera készít rövid időközönként képeket. Automata expozícióval működik, a kamera látómezejének minden esetben a Hold egy meghatározott területét kell érzékelnie ahhoz, hogy az exponáljon.
A teljes napfogyatkozáskor a műhold éppen a Hold távolabbi oldala felett repült. Így azelőtt és azután, hogy a Hold kitakarta a Földet, megfelelőek voltak a körülmények ahhoz, hogy a kamera képet készítsen a Földről, melyen látható, amint a bolygóra rávetül a Hold árnyéka.
A sötét területekről teljes napfogyatkozás, a szürkés területekről részleges napfogyatkozás volt megfigyelhető.
A mikroműhold négy felvételt készített, melyeket még szerdán visszaküldött a Földre. A Lungcsiang-2 missziója július végén ér véget. Ezután a mikroműhold irányítottan a Holdnak csapódik, nehogy űrszemét legyen belőle.