Rekord meleg volt 2019 nyara az északi féltekén
1880 óta nem volt ilyen meleg nyár az északi féltekén, ám a globális hőmérsékleti rekordot nem sikerült megdönteni, a júniust, júliust és augusztust magába foglaló negyedév az egész bolygót vizsgálva csupán a második legmelegebb volt - ez derült ki az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) hétfői közleményéből.
Több ezer hőmérő, tengeri bója és egyéb felszíni szenzorok adatai alapján az idei volt a második legforróbb augusztus, amikor az átlaghőmérséklet elérte a 16,52 Celsius-fokot.
Ez 0,92 Celsius-fokkal több, mint a 20. századi 15,6 fokos átlag
- olvasható a hivatal honlapján közzétett globális klímajelentésben. Voltak azonban olyan területek is szerte a világban, például a Csendes-óceán északi részén, Közép-Európában és az Antarktisz keleti felén, ahol az átlaghőmérséklet 1,5 Celsius-fokkal haladta meg az 1981-2010 közötti átlagot.
Mindez úgy jött össze, hogy egy viszonylag gyenge El Niño dolgozott a Csendes-óceán trópusi téréségében, közel sem volt olyan erős a jelenség, mint az idei augusztusi hőséget csupán 0,06 Celsius-fokkal meghaladó 2016-os rekord.
A jelentésből kiderül még:
- az északi-sarki tengeri jég kiterjedése 30,1 százalékkal volt kisebb az 1981-2011 közötti átlagnál, és 2012 óta a legkisebb kiterjedést mérték.
- a déli-sarki tengeri jég kiterjedése 1,8 százalékkal volt kisebb az átlagnál, és idén mérték a térségben az ötödik legkisebb tengeri jég kiterjedést augusztusban.
- az óceánok felszínének globális átlaghőmérséklete minden idők legmelegebbje volt.
(NOAA, MTI, Science Alert)