Nem csitul a halálos amerikai e-cigaretta-járvány
További Tech-Tudomány cikkek
- Műholdakkal védené a tenger alatti kábeleket a NATO
- Egy korszak vége: már a Disney+ sem tolerálja a jelszómegosztást
- Újra divat a döglött lazac fejdísz a kardszárnyú delfineknél
- Magyar kutatók megmérték az idegi jelek tulajdonságait
- Csaknem százmillió dollárt fizet az Apple a Siri miatt, mert az rögzítette a felhasználók beszélgetéseit
Már a nyolcadik elektromoscigaretta-használó veszítette életét az Egyesült Államokban, vélhetően az eszközbe került szennyező anyagok hatására kialakult súlyos tüdőbetegség következtében.
Tegnap jelentették be a Missouri állambeli egészségügyi hatóságok, hogy az áldozat egy negyvenes éveiben járó férfi. A jelentés szerint a férfi tüdőfunkciója normális volt azt megelőzően, hogy májusban e-cigarettázni kezdett. Először enyhe légúti tünetei támadtak, amelyek később súlyosbodtak, ezért augusztus 22-én kórházba kellett szállítani.
A Saint Louis-i Mercy kórház orvosa elmondta, hogy azért különösen szomorú az eset, mert a férfi, bár tüdőbetegsége nem volt korábban, fájdalomcsökkentő célzattal kezdett elektromos cigarettát szívni. Először csak légszomja volt, de ez gyorsan súlyosbodott, mígnem kialakult nála az úgynevezett akut légúti distressz szindróma (ARDS). Miután a tüdő károsodik az e-cigarettától, az orvosok sem tudják teljes bizonyossággal megmondani, hogy mi lesz a megbetegedés kimenetele, és milyen gyorsan romlik a beteg állapota. Ez számos kockázati tényezőtől függ.
Az e-cigarettával összefüggő haláleseteket eddig hat államban regisztrálták (Kaliforniában kettőt, egyet-egyet Kansasben, Ilinoisban, Indianában, Minnesotában és Oregonban). Az amerikai közegészségügyi hatóság, a CDC csütörtökön arról számolt be, hogy
még több halálesetre számítanak a jövőben.
Eddig 530 megerősített vagy valószínűsített esetben jött létre súlyos tüdőbetegség az elektromos cigaretta következtében. Az elmúlt héten 150 újabb megbetegedést jelentettek a CDC-nek. Ezek a megbetegedések 38 amerikai államban történtek, a betegek 72 százaléka férfi, több mint felük 25 évnél fiatalabb.
Ennek ellenére a szakemberek mindmáig nem találták meg a megbetegedések egyértelmű okát, illetve nem fedtek fel egyértelmű összefüggést az esetek között. Az valószínűnek látszik, hogy a feketepiacon beszerzett illatosított-ízesített olajoknak közük lehet a jelenséghez.
Bárcsak több válaszunk lenne
- ismerte Ane Schuchat, a CDC igazgatóhelyettese egy csütörtöki sajtótájékoztatón. Számos állam egészségügyi hatóságai jelentették, hogy a megbetegedettek jelentős része THC-t (tetrahidrokannabinolt) szívott az e-cigarettából, ami a marihuána pszichoaktív hatóanyaga. Ugyanakkor arra is figyelmeztetnek, hogy a betegek korántsem mindegyike szívott THC-t.
(CBS News)