Svájci tudósok létrehozták a színváltós csokoládét
Adalékanyag nélküli, több színben játszó csokoládét fejlesztettek ki svájci kutatók, a különlegesség pedig hamarosan akár a boltok polcaira is eljuthat – írja az MTI.
A szivárványszínek megjelenését egy, a csokoládé felszínére nyomott minta idézi elő, az édesség ugyanis emiatt úgy töri meg a fényt, hogy láthatóvá váljanak bizonyos színek. A hatás a kaméleon színváltó képességéhez hasonló, melynek titkát négy évvel ezelőtt fejtették meg a kutatók.
A kutatók, Patrick Rühs élelmiszermérnök, Etienne Jeoffroy anyagkutató és Henning Galinski fizikus elmondták, hogy az ötletet a csokoládé iránti közös szenvedélyük inspirálta. Az első kísérleteket az irodai konyhában végezték péntekenként, munka után. A sikerhez hármójuk szaktudását adták össze:
- Rühs az élelmiszerek anyagtulajdonságait vizsgálja,
- Jeoffroy szakterülete az összetett anyagok vizsgálata,
- Galinski pedig az optikai anyagokat kutatja.
A három tudós eredetileg ehető arany, illetve titán-dioxid bevonatokkal kísérleteztek, de hamar rájöttek, hogy gazdaságilag ennek nem sok értelme van, ettől kezdve pedig inkább a csokoládé felszíni struktúrájának megváltoztatására fókuszáltak. Most, hogy megtalálták a tökéletes megoldást, tárgyalásokat folytatnak nagy csokoládégyárakkal, és saját céget is akarnak alapítani a már szabadalmaztatott terméknek.