Tízből kilenc magyar szélerőműveket szeretne
További Tech-Tudomány cikkek
- Az Instagram ezentúl jelentősen megkönnyítheti az életünket
- Hatalmasat bakizott az Apple Intelligence, azt állította, Luigi Mangione lelőtte magát
- Egy eddig még nem látott Androidot fejlesztett a Google, azt is tudni már, min futhat majd
- Felfedezték a gekkók hatodik érzékét
- Olyan új funkciót kapott az Amazon Prime Video, amit az összes streamingplatform irigyel
A Greenpeace által megrendelt felmérés szerint a magyarok elsöprő többsége támogatja a klímavédelmi intézkedéseket, és ilyen irányú fordulatot vár a kormánytól. A Závecz Research által végzett közvélemény-kutatás eredményei szerint a legtöbb ember elvárja a kormánytól, hogy újra tegye lehetővé új szélerőművek építését, a környezetszennyező energiatermelő technológiákat vezesse ki, és az áfa csökkentése révén segítse az ökológiai gazdálkodásból származó élelmiszerek termelését.
A pontos adatok szerint a megkérdezettek 88 százaléka szeretné, ha a kormány újra engedélyezné a szélturbinák telepítését. A Mátrai Erőmű bezárását is támogatja 76 százalék, az üzemidő lejártakor, tehát az évtized közepén. Az erőmű az utóbbi időszakban többször került az újságok címlapjára a hozzá köthető környezetszennyezések miatt. De ha üzemszerűen működik, akkor is tüzeli az éghajlatváltozást.
Ugyancsak majdnem 90 százalékban támogatja a lakosság, hogy az ökológiai gazdálkodásból származó termékek áfáját 5 százalékra csökkentsék. Bár a felmérésben feltett kérdésben megemlítették, hogy ezek az élelmiszerek egészségesebbek, mint a konvencionális termékek, ez azonban korántsem egyértelmű. 83 százalék egyetért azzal, hogy az egyszer használatos műanyag szatyrokat be kell tiltani, és hasonló arányban szeretnék, ha a kormány kiszorítaná a régi, környezetszennyező járműveket az országból.
Az Index nemrégiben hasonló közvélemény-kutatást végeztetett a Záveczcel, hasonló eredményekkel. Ebben úgy találtuk, hogy a magyar közvélemény kifejezetten aggódik a klímaváltozás miatt, úgy látja, a politikusoknak sokkal komolyabban kellene venniük a kérdést, az egész emberi civilizáció jövője van veszélyben. Meglepett minket, hogy mennyire „klímabarát” válaszokat kaptunk. A fideszes szavazók ambivalensek, de a kormánynak szerintük is aktívabbnak kellene lennie klímaügyekben.