Víz alá kerülhetnek a világ partközeli repterei a század végére
Víz alá kerülhet a világ legforgalmasabb repülőtereinek egy része a század végére, ha a globális felmelegedés hatására tovább emelkedik a tengerek szintje, figyelmeztetnek a kutatók. A Világ Erőforrásai Intézet (World Resources Institute – WRI) nevű, környezetvédelemmel foglalkozó washingtoni agytröszt elemzése szerint 1 méternyi tengerszint emelkedés esetén világszerte 80 repülőteret öntene el a víz 2100-ig.
Az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) 2019-es előrejelzése szerint a globális tengerszint nagyjából 60-110 centiméterrel emelkedhet 2100-ig, amennyiben az üvegházhatású gázok kibocsátása tovább erősödik.
A szakemberek szerint még ha sikerül is teljesíteni a 2015-ös párizsi klímaegyezmény célkitűzését – vagyis a Föld felmelegedését az iparosodás előtti korszakhoz képest legfeljebb 2 Celsius-fokban korlátozni –, akkor is csaknem 45 repülőtér fog víz alá kerülni a világ alacsonyan fekvő területein egy várhatóan fél méternyi tengerszint-emelkedés nyomán. Mindez azt jelenti, hogy ha sikerül is megfékezni a klímaváltozást, akkor is szükség lesz az alkalmazkodásra, például tengerparti védőgátak formájában.
A WRI szerint az érintett repülőterek között van a világ legforgalmasabb légikikötőinek egy része, például a New Orleans-i, vagy a kínai Jencseng Nanjang Nemzetközi Repülőtér*. A tanulmány a szélsőséges meleget és a súlyosbodó természeti katasztrófákat is a repülőtereket fenyegető, éghajlattal összefüggő tényezők közé sorolta. (MTI/Reuters)
*Cikkünk korábbi változata tévesen sorolta a veszélyeztetett repterek közé New York három nagy repülőterét.
(Borítókép: A John F. Kennedy Repülőtér New Yorkban. Fotó: Robert Alexander / Getty Images)