Amerikai vádak szerint bónusszal buzdította alkalmazottait üzleti titkok ellopására a Huawei
További Tech-Tudomány cikkek
- Hallucinogén koktélt azonosítottak egy ókori egyiptomi ivóedényben
- Egyedülálló régészeti felfedezést tettek az orosz tudósok
- Év végétől az egész EU-ban változás lép életbe a mobiltelefonoknál
- Vak, a szaglását is elvesztette, de még mindig fickós a 192 éves óriásteknős
- Új, magyar nyelvű vírus kezdett terjedni a Messengeren szenteste előtt
Zsarolással és az Egyesült Államok kereskedelmi titkainak ellopására szőtt összeesküvéssel vádolták meg Amerikában a kínai Huaweit, ami az ügyészek álláspontja szerint évtizedek óta próbálkozott kereskedelmi és üzleti titkok ellopásával – írja a Washington Post.
A most megjelent vádirat szerint a Huawei és annak két leányvállalata megsértette a bűnszervezetben elkövetett bűncselekményekre vonatkozó Racketeer Influenced and Corrupt Organizations (RICO) nevű amerikai szövetségi törvényt azzal, hogy éveken át igyekezett megkaparintani hat amerikai techcég szellemi tulajdonát. A cég állítólag bónuszt fizetett az alkalmazottainak, hogy bizalmas információkat szerezzenek, az évek során pedig így
a cég illegálisan jutott routerekhez és antennákhoz kötődő technológiákhoz.
Emellett újabb vádakat fogalmaztak meg a Huawei Iránban és Észak-Koreában folytatott tevékenységével kapcsolatban is. A csütörtökön nyilvánosságra hozott újabb vádirat szerint a Huawei kódolt megnevezéseket alkalmazva különböző termékeket szállított Iránba és Észak-Koreába. Iránt A2, Észak-Koreát A9 néven jelölte meg. Az amerikai ügyészek szerint a kínai vállalat segített Iránnak olyan berendezések felállításában is, amelyek a 2009-es teheráni megmozdulások idején megfigyelték és beazonosították a tüntetőket.
Az már tavaly is felmerült, hogy a kínai cég titokban segíthette az észak-koreai kormányt egy vezeték nélküli hálózat kiépítésében és fenntartásában, a Huawei azonban akkor ezt határozottan tagadta. A mostani vádakat is elutasították, mint írták, ezek csak az amerikai igazságügyi minisztérium újabb kísérletei arra, hogy végleg lerombolják a Huawei hírnevét és üzleteit, az ügy mögött pedig egyértelműen üzleti okok állnak. Az új vádak szerintük az elmúlt 20 év már lezárult peres ügyein alapulnak, és teljesen alaptalanok.
A mostani ügy közvetlen folytatása annak a tavaly januárban indult eljárásnak, melyben az Egyesült Államok vádat emelt a Huawei és annak pénzügyi vezetője ellen.