Bajban lehetnek a meteorológusok a járvány miatt
További Tech-Tudomány cikkek
- Akár halált is okozhat a túl sok csokievés
- Angliában engedélyezhetik az első, az Alzheimer-kór lefolyását lassító gyógyszert
- Az AI keresztapja szerint 30 éven belül kiirthatja az emberiséget a mesterséges intelligencia
- Ez a Genesis Phil Collins nélkül gyorsítja fel a robotokat
- Már évtizedek óta tudják hogy mérgező, mégis máig használják ezt a műtrágyát
A koronavírus egészen váratlan területeken is problémákat okoz, most például a meteorológiáról derült ki, hogy a járvány meglepő hatással van rá. Egészen pontosan a vírus miatt leállt légi közlekedés okoz gondokat, az időjárás-előrejelzési modellek ugyanis a repülők által begyűjtött adatokra is támaszkodnak.
Normális esetben minden pillanatban több ezer repülőgép figyeli a szeleket és a hőmérsékletet
Európában jelentősen csökkent a repülőgépekből származó adatmennyiség, a Középtávú Időjárás Előrejelzések Európai Központjába (ECMWF) a kereskedelmi repülés leállása óta napi 50 ezerről lecsökkent 10 ezerre a beérkező megfigyelések száma.
The COVID-19 pandemic has had a severe impact on the amount of aircraft observations available to weather prediction models. Daily totals over Europe have decreased by around 80% (from around 50 000 per day down to 10 000) since flight restrictions came into force. @WMO pic.twitter.com/7uxxr02W6j
— ECMWF (@ECMWF) April 2, 2020
Ha minden repülőgépes adatot ki kéne hagyni a számítási modellekből, akkor a tanulmányuk szerint 15 százalékkal lenne pontatlanabb az előrejelzésük.
Az Egyesült Államok meteorológiai szolgálatának minden évben 250 millió mérési adatot szolgáltatnak a repülőgépek, szóval nem elhanyagolható mértékben járulnak hozzá a munkájukhoz. Ezeket az adatokat sok más információval együtt betáplálják az összetett számítógépes modellekbe, így próbálják megjósolni, milyen idő várható. Március végére a repülőkből érkező adatmennyiség a felére csökkent.
A Meteorológiai Világszervezet is aggodalmát fejezte ki a Covid-19-járvány hatásai miatt, ugyanakkor az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Intézet, a NOAA szerint még nem biztos, hogy emiatt pontatlanok lesznek az előrejelzések, mert keresik a módját, hogyan pótolják a hiányzó adatokat.
Ha utasokat nem is, árut még mindig szállítanak repülőgépekkel, és milliárdnyi adat érkezik az időjárás-figyelő léggömbökből, a radarokból és a műholdakról. A fejlett nyugati és távol-keleti országokban legalábbis így van. Számos fejlődő országban azonban leginkább emberi megfigyelésekre és adatgyűjtésekre épülnek a megfigyelések, és ezek is eléggé visszaestek az elmúlt hetekben. Így katasztrofális közvetett hatása lehet a járványnak, ha egyes régiókban nem tudnak majd felkészülni az esetleges időjárási szélsőségekre, mert senki sincs, aki azokat időben észrevenné.
(NPR)