Bemutatták a hivatalos magyar kontaktkövető appot
További Tech-Tudomány cikkek
Újabb eszközt vet be a kormány a koronavírus megfékezésére azzal, hogy elérhetővé teszi a VírusRadar nevű kontaktkutató appot. Az Androidra és iOS-re telepíthető alkalmazás segít névtelenül rögzíteni azokat a felhasználókat, akik huzamosabb ideig egy helyen tartózkodtak, így ha bárkinél közülük koronavírus-fertőzést mutattak ki, a többieket is tudják értesíteni a lehetséges kockázatról. A Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség által jegyzett app Andoidra kiadott verziója itt tölthető le, az iOS-es app még az Apple jóváhagyására vár.
Csak akkor működik jól a rendszer, ha sokan telepítik az appot
Amikor felhasználóként regisztrálunk, meg kell adni egy telefonszámot. Az app felcsatlakozik a központi szerverre, amely sms-ben küld egy kódot, így jön létre a kapcsolat a telefonszámunk és az app egyedi azonosítója között. Azt követően a központ nem kap adatokat, csak a saját telefonunk rögzíti a találkozásokat a többi felhasználóval, mégpedig úgy, hogy az app az aktívan hagyott bluetooth kapcsolat segítségével folyamatosan figyeli a környező készülékeket, és minden felhasználónál begyűjti a többiek egyedi azonosítóját.
Ahhoz, hogy egy azonosító találkozásként rögzüljön a telefonunkon, 20 percen át körülbelül két méteres távolságban kell lenni egymástól. Az app a telefonunkon két hétig visszamenőleg tárolja meg az adatokat. Az információk addig nem kerülnek át a központi rendszerbe, amíg rá nem nyomunk az appban az "Adatok küldése" feliratú gombra, amivel azt jelezzük, hogy pozitív lett a koronavírus-tesztünk. Ilyenkor az összes feljegyzett találkozás adata átkerül a rendszerbe, a kontaktkutatók pedig végigmehetnek a találkozások listáján, és tudnak értesítést küldeni a többieknek, hogy érdemes lenne egy ideig otthon maradni, mert lehet, hogy megfertőződtek.
Nem könnyű átverni a rendszert
Aki véletlenül nyomja meg a gombot, vagy azt gondolja, hogy a haverjait megszívathatja ezzel, az téved. Automatikusan nem megy ki értesítés senkinek, mert előbb a népegészségügyi központnak is vissza kell igazolnia, hogy a fertőzést jelző telefonszám tulajdonosa valóban fertőzött. Csak pozitív válasz esetén kezdik el értesíteni az ismerősöket, vagy akikkel egy sorban álltunk a boltban.
Appot egy észak-macedóniai társaság, a Next Sense fejlesztette ki, és a hazájukban már használják az észak-macedón egészségügyi minisztérium támogatásával. Az appot ingyen ajánlották fel más országoknak, és úgy tudjuk, hogy idehaza is teljes nemzetbiztonsági átvilágításon ment át az alkalmazás kódja, hogy meggyőződjenek az app biztonságosságáról.
Igen, engedélyt fog kérni a nyomkövetésre
Az észak-macedónoknál a kezdeti felfutást követően kicsit lassult a letöltések üteme, mert tisztázni kellett egy kérdést: miért kér engedélyt az app a földrajzi helyzetünk elérésére, amikor elvileg csak a bluetooth kapcsolatot használja? Erre az a válasz, hogy a mobilokon az alacsony fogyasztású bluetooth LE rendszer használata valamiért a helymeghatározás kategóriába esett. Ugyanezzel a jelenséggel azok is találkozhattak, akik modernebb bluetooth füleseket használnak, és ezeknek a füleseknek a hivatalos applikációja ugyanígy helymeghatározáshoz kér engedélyt.
Egyes készülékeken érdemes külön megnézni az app beállításainál, hogy miként kezeli azt a rendszer, és akár manuálisan megadni, hogy az akkumulátor használatának optimalizációja ne érintse a VírusRadart. Kevésbé hatékony a kontaktkutatás, ha a mobilunk időnként kikapcsolja az appot, vagy egyáltalán nem engedélyezi a háttérben való futtatását. Ha úgy gondoljuk, hogy átmenetileg szükséges, akkor magában appban is ki tudjuk kapcsolni a kontaktok figyelését.
Ez nem hiba, hanem szándékosan van így, biztonsági okokból. A Google ezzel szerette volna tudatosítani, hogy a bluetooth segítségével a földrajzi helyzetünket, ha nem is túl pontosan, de meg lehet állapítani. Ezt a lehetőséget akár kártékony appok is felhasználhatják, de ebben az esetben a koronavírus elleni harcban segít.