![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
A petesejt válogat a spermiumok között
Az emberi petesejt olyan anyagokat bocsát ki, amelyek jobban vonzanak bizonyos típusú hímivarsejteket, mint másokat. Ezzel a pete gyakorlatilag befolyásolja, hogy melyik spermium termékenyítse őt meg. "Ez az első alkalom, hogy ezt a jelenséget leírták emberben, sőt bármilyen belső megtermékenyítésű állatban" - nyilatkozta a felfedezésről John Fitzpatrick, a Stockholmi Egyetem kutatója.
![Petesejt és spermiumok](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/3339/33392/333923/33392398_9c1bd9b7f7ea5bdac5c9ce21528e5391_wm.jpg)
A kísérlethez meddőségi kezelésben részesülő párok spermáját és follikuláris folyadékát használták fel. A follikuláris folyadék a petesejtet veszi körül, amikor az megérik, tápanyagokat tartalmaz, és rajta keresztül hatolnak a spermiumok a petesejt fel.
Amikor a laboratóriumban a nők follikuláris folyadékát és a férfiak spermiumait összeengedték, azt tapasztalták, hogy a folyadék különböző mértékben vonzza az eltérő férfiaktól származó hímivarsejteket. Nem feltétlenül a nők párjától származó spermára hatott legerősebb vonzásként az illető nő follikuláris folyadéka. Egyelőre nem találtak egyértelmű magyarázatot arra, hogy mi alapján különbözteti meg a pete a spermiumokat.
Márpedig a különbség egész tetemes. Úgy találták, hogy a leginkább vonzott férfiak spermiumai közül 18 százalékkal több hatolt be a folyadékba, mint a legkevésbé preferált férfiak sejtjei. Elképzelhető, hogy a pete azokat a hímivarsejteket vonzza jobban, amelyek genetikailag jobban kompatibilisek vele.
Ez a mechanizmus befolyásolhatja a megtermékenyítés sikerességét is, és részben magyarázhatja, hogy miért van a gyermekre vágyó párok harmadának problémája a megtermékenyítéssel.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)