Mégsem kell kifizetnie a 13 milliárd eurós bírságot az Apple-nek
További Tech-Tudomány cikkek
- Rongyként nyújtható és csavarható az LG új kijelzője
- Az élet keresése közben végezhetett a marslakókkal az amerikai szonda
- Itt a nagy dobás a 4iG-től: műholdakat állítanak Föld körüli pályára
- Minden eddiginél furább hibrid szörnyeteggel rukkolhat elő az Apple
- Hamarosan képtelenek leszünk kiszolgálni az adatközpontok energiaigényét
Az Európai Unió Bíróságának szerdai döntése alapján az Apple-nek nem kell kifizetni azt a 13 milliárd eurós büntetést, amit négy éve az Európai Bizottság szabott ki – írja az Irish Times.
2016-ban állapította meg a Bizottság, hogy az amerikai techvállalat tiltott állami támogatásban részesült az ír adórendszer jóvoltából, amit kamatostul meg kell térítenie az ország számára. A cég összesen 14,3 milliárd eurót fizetett be 2018-ban.
Ám az ügyet mindkét érintett fél az Európai Unió Bírósága elé vitte. Az amerikai cég a bírság alapjául szolgáló érvelést vitatta, Írország pedig attól tartott, hogy az adórendszerük átalakítása miatt munkahelyek veszhetnek el az országban.
A Bizottság az eljárás során állította, hogy az ír állam két olyan megállapodást is kötött az amerikai céggel, amelyeknek köszönhetően jelentősen kevesebb adót kellett fizetniük 1991 óta az EU-ban azzal, hogy a cég át tudta csoportosítani a leányvállalatai profitját. A techvállalat az alkuknak köszönhetően 2003-ban az európai nyeresége 1 százalékát fizette be adóként, 2014-ben pedig már csak a 0,005 százalékát. A Bizottság szerint az Apple ezzel jelentős előnyt szerzett más cégekkel szemben, és ezzel megsértette az uniós belső piacra vonatkozó szabályokat.
A szerdai ítélet elismeri ugyan, hogy az ír adórendszer bizonyos elemei „hiányosak és időnként ellentmondásosak”, de ez még nem jelenti azt, hogy szándékos kedvezményben részesítették volna az Apple-t, és ezzel megszegték volna az uniós versenyjogot.
A Bizottság még fellebbezhet a döntés ellen az Európai Unió Bíróságánál, így a világ eddigi legnagyobb trösztellenes döntésére még akár három évet is várhatunk.
A 2018-ban beszedett 14,3 milliárd euró nagy része a végső döntésig letétben marad.
Az EU kevés kizárólagos kompetenciáinak egyike a belső piac zavartalan és méltányos működését biztosító versenyjog, amelynek értelmében az Európai Bizottság felügyelheti a cégeknek nyújtott állami támogatásokat. A Google-t 2018-ban 4,3 milliárd euróra bírságolták, amelynek hatására a cég tavaly változtatott az androidos telefonok böngészőinek beállításain.
Emellett évek óta szó van arról, hogy valamilyen formában a digitális szolgáltatásokat is megadóztatnák az Európai Unióban, ami akár új bevételi forrást jelenthetne a közös uniós költségvetés számára. Az ötlet jövője nagyban függ attól, hogyan haladnak az európai állam- és kormányfők a költségvetési tárgyalásokkal a pénteken kezdődő csúcstalálkozójukon.