Új hatóanyagot fejlesztettek ki a stroke-osok kezelésére a magyar tudósok
Új hatóanyagot fejlesztettek ki magyar szakemberek a stroke és más idegrendszeri betegségek után fellépő tartós izomgörcsök kezelésére – jelentette be az ELTE Motor Farmakológiai Kutatócsoportjának kutatásvezetője az M1 aktuális csatorna vasárnap délelőtti műsorában.
Málnási-Csizmadia András elmondta: a tartós izomgörcsök stroke vagy más idegrendszeri, agyi, illetve gerincvelői sérülések után alakulnak ki. Magyarországon körülbelül százezer ember szenved ilyen problémák miatt. Az évi 30-35 ezer stroke-os beteg 30 százalékánál kialakul a betegség, valamint az évi körülbelül ezer baleset miatti agyi vagy gerincvelői traumánál is gyakoriak a fájdalmas izomgörcsök a végtagokban. A jelenleg használt görcsoldók az idegrendszeren keresztül hatnak. Ezeknek ugyanakkor kellemetlen pszichés, idegrendszeri vagy kardiovaszkuláris mellékhatásaik is lehetnek.
Málnási-Csizmadia András szerint viszont az új szer közvetlenül arra az izomfehérjére hat, amely mozgatja az izmot, és azt lazítja el. Ezek a fehérjék megtalálhatók a szívben, a belekben, és nagyon hasonlóak egymáshoz. Ezért meg kellett találni azt a molekulát, ami csak a vázizomra hat, mondta a kutatásvezető. Már elkezdték nagy mennyiségben gyártani a hatóanyagot, és megindultak a klinikai tesztelési fázis előkészületei is. (MTI)