![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Egyre valószínűbb, hogy önkénteseket fognak megfertőzni a koronavírussal
További Tech-Tudomány cikkek
-
Önnek is bíróság előtt lenne a helye, ha titokban elolvasta párja levelezését
- Újabb felfedezés történt a világegyetemben
- Csaknem egy hónap után ismét le lehet tölteni a TikTokot az Egyesült Államokban
- Ultranagy energiájú szellem járta be a Földközi-tengert
- Már a NASA szerint is valószínűsíthető, hogy 2032-ben aszteroida csapódhat a Földbe
A vakcinafejlesztés talán legnagyobb problémája az oltás hatékonyságának bizonyítása. Ahogy egyszerre számos kutatócsoport küzd azért, hogy ők készüljenek el először a koronavírus elleni oltással, gyakran kürtölik világgá, hogy a tesztek bizonyították, hogy az ő vakcinájuk működik. De mit is jelent ez a működés? Az eddigi eredmények szerint legfeljebb azt, hogy a beoltottak szervezetében koronavírus elleni antitestek jöttek létre.
De a vakcina működése a gyakorlatban mégiscsak azt jelentené, hogy megvéd a fertőzéstől (vagy legalább a súlyos megbetegedéstől). Ezt csak úgy lehet bizonyítani, ha a beoltott találkozik a vírussal, de a kontrollcsoporttal ellentétben nem fertőződik meg. Csakhogy ott, ahol sikerült visszaszorítani a járványt, a természetes fertőződés esélye jelenleg alacsony. Vagyis simán lehet, hogy egy teljesen hatástalan vakcinával is boldogan él az ember, és nem lesz beteg. Mert szerencséje van.
![Vilmos herceg beszélget az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca gyógyszergyár közös vakcináját megkapó egyik önkéntessel](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/3396/33963/339630/33963085_15cf454570675489f8643de59986c388_wm.jpg)
Ilyen körülmények között az oltóanyag védőhatásának bizonyítása praktikusan a végtelenségig is elhúzódhat, ami a jelenlegi helyzetben annyira nem népszerű opció. Egy másik, elég neccesen hangzó megközelítést javasol az 1 Day Sooner mozgalom, amely nyílt levelet intézett az amerikai orvostudományi csúcsszerv, az Országos Egészségügyi Intézet (NIH) elnökéhez, Francis Collinshoz. A levelet már 11 Nobel-díjas, és rengeteg egyéb ismert tudós is aláírta.
A kezdeményezés szerint engedélyezni kell az úgynevezett human challenge kísérleteket, vagyis meg kell fertőzni a beoltott embereket a koronavírussal, hogy lássuk, mi lesz velük.
A terv legalábbis ellentmondásos, hiszen az ellenzői szerint szembe megy az alapvető tudományetikai elvekkel. Ha ugyanis nem működik az oltás, szinte biztos, hogy lesznek a kísérletnek halálos áldozatai is. Ennek ellenére az e célból indított honlapon már 30 ezer önkéntes jelentkezett 140 országból. A kezdeményezők szerint olyan súlyos a helyzet, hogy a kockázatokat indokolttá teszi az esetleges siker esetén megmenthető sok ezernyi emberélet.
Az aláírók között ott van Adrian Hill az Oxfordi Egyetemről, az úgynevezett oxfordi vakcinát kifejlesztő csoport vezetője is. A levélben arra szólítják fel az amerikai kormányt, hogy kezdje meg az előkészületeket a fiatal, egészséges felnőttekkel végzendő kísérletekhez. Náluk a legkisebb a súlyos betegség esélye. A virológia egyik legismertebb személyisége, a Science-nek nyilatkozó Stanley Plotkin szerint
az 1 Day Sooner mozgalom megmutatta, hogy vannak olyan fiatalok, akik készek kockázatot vállalni a közjó érdekében.
Az ilyen kísérletek tekintetében a WHO is megosztott, júniusban egy szakértői bizottság tagjai pontosan egyenlő arányban támogatták és vetették el az ötletet. Ennek ellenére megfogalmaztak néhány irányelvet, amelyek mentén le lehetne bonyolítani e kísérleteket. Szerintük 18-25 év közötti önkénteseket kéne bevenni, akik a fertőzés után szigorú karanténben lennének.
Egy két hete megjelent tanulmány szerint a vizsgálatban számos különböző koronavírustörzset kéne bevetni, amelyeket a legszigorúbb biológiai biztonságú laborokban tenyésztettek, és a sejtkultúrákra gyakorolt hatásuk alapján pontosan belőhető lenne, hogy mekkora dózisban kell az önkénteseknek adni, hogy ott fertőzést tudjanak okozni. Hogy végül megvalósulnak-e efféle kísérletek, azt nyilván a járvány, illetve a bevett vakcinatesztek előrehaladása fogja meghatározni. A tudományos közösségben mindenesetre emelkedik az ötlet népszerűsége.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)