![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Veszélyesen sok higanyt találtak az amazonasi halakban
További Tech-Tudomány cikkek
-
Önnek is bíróság előtt lenne a helye, ha titokban elolvasta párja levelezését
- Újabb felfedezés történt a világegyetemben
- Csaknem egy hónap után ismét le lehet tölteni a TikTokot az Egyesült Államokban
- Ultranagy energiájú szellem járta be a Földközi-tengert
- Már a NASA szerint is valószínűsíthető, hogy 2032-ben aszteroida csapódhat a Földbe
Nem tűnik életbiztosításnak a helyi halak elfogyasztása egy, a brazíliai Amazóniában található Amapá államban elvégzett kutatás alapján, melyből kiderült, hogy az állatok közel egyharmadában akkora mennyiségű higany található az illegális bányászat miatt, hogy az már veszélyes az emberekre nézve – írja a Phys.org.
A Természetvédelmi Világalap (WWF) brazíliai irodája és három brazil kutatóintézet által elvégzett kutatás során Amapá Francia Guyanával határos területén gyűjtöttek mintákat, és több mint 400 halban mutattak ki veszélyesen sok higanyt. A kutatók olyan folyókból is gyűjtöttek mintákat, melyek természetvédelmi területek közelében találhatóak. Az International Journal of Environmental Research and Public Health szaklapban publikált tanulmányból az derült ki, hogy
- a ragadozó halak 77,6 százalékánál állapítottak meg a tűréshatárt átlépő értéket,
- a mindenevőknél 20 százalék volt ez az arány,
- a növényevők esetében pedig 2,4 százaléknál mutattak ki veszélyes mennyiségű higanyt.
Mint írták, a leginkább szennyezett állatok közül négy faj is ott van az emberek által a régióban leggyakrabban fogyasztott halfajok között, ezekből pedig már 200 gramm elfogyasztása is káros lehet az egészségre. Marcelo Oliveira, a WWF brazíliai szakértője elmondta, a régióban kimutatott magas higanytartalom az illegális aranybányászatra vezethető vissza, ami újabb bizonyíték arra, hogy milyen káros hatása van ennek az Amazonas-medencére nézve. Oliveira elmondta, azt eddig is tudták, hogy az esőerdő pusztulásához hozzájárul a tevékenység, most viszont már azt is tudják, hogyan károsítja meg az ott élők egészségét is a dolog.
![Légi felvétel a Serra do Navio-i bányáról, Amapa államban](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/3405/34059/340596/34059621_96102603bbe13a0597bb79d339642c48_wm.jpg)
Jair Bolsonaro brazil elnököt korábban többször kritizálták már, mert erősen támogatja az esőerdő védett területeinek megnyitását a mezőgazdaság és a bányászat előtt, az aktivisták pedig az ellentétes ígéretek ellenére biztosak benne, hogy ez csak tovább gyorsítaná a világ legnagyobb esőerdőjének pusztulását. A térségben 2013 óta rohamosan nő az erdőirtás mértéke, idén pedig négy hónap alatt több mint 168 ezer focipályányi erdőt pusztítottak ki, ami olyan aggasztó szám volt, hogy a hadsereg bevetése is napirendre került miatta. A tavalyi évben drasztikusan megugrott az erdőtüzek száma is, ez pedig idén sem igazán csillapodott.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)