A Facebook súlyos veszély a közegészségügyre nézve
További Tech-Tudomány cikkek
- Rongyként nyújtható és csavarható az LG új kijelzője
- Az élet keresése közben végezhetett a marslakókkal az amerikai szonda
- Itt a nagy dobás a 4iG-től: műholdakat állítanak Föld körüli pályára
- Minden eddiginél furább hibrid szörnyeteggel rukkolhat elő az Apple
- Hamarosan képtelenek leszünk kiszolgálni az adatközpontok energiaigényét
Tavaly 3,8 milliárdszor kattintottak az emberek egészségügyi álhírekre a Facebookon – írja az Avaaz jelentése alapján a BBC. A nonprofit szerint a Facebook súlyos veszélyt jelent az emberek egészségére. Orvosok szerint ez főleg azért aggasztó, mert emiatt előfordulhat, hogy sokan nem oltatják majd be magukat a koronavírus ellen, ha kész lesz a vakcina.
A Facebook úgy reagált, hogy ezek az eredmények nem tükrözik a lépéseket, amiket megtettek.
Osztozunk az Avaaz céljában, hogy csökkentsük a félreinformáltságot. Hála a globális tényellenőrző hálózatunknak, április és június között 98 millió Covid-19 álhírre raktunk figyelmeztetést, és 7 millió olyan posztot töröltünk, amik azonnali egészségkárosodáshoz vezethettek. Több mint 2 milliárd embert irányítottunk át egészségügyi hatóságok anyagaihoz, amikor megpróbáltak Covid-19-cel kapcsolatos linkeket posztolni
– írták közleményükben.
Az Avaaz szerint a téves egészségügyi információk mindössze 16 százalékán volt figyelmeztetés. A top 10 félreinformáló oldal majdnem négyszer akkora nézettséggel bír a Facebookon, mint például a WHO-hoz hasonló hivatalos szervek.Sok téves információ publikus oldalakról lett megosztva, és ezek közül 42-nek volt legalább 28 millió követője.
- Egy cikknek, amiben azt írták, hogy Bill Gates olyan gyermekbénulás-vakcinát támogatott, ami félmillió gyermek lebénulásához vezetett Indiában 8,4 milliós olvasottsága volt.
- Egy cikket, ami kamugyógymódokat hirdetett veszélyes betegségekre (például ezüstkolloidot Ebola ellen) 4,5 millióan olvastak el.
- Egy cikk szerint a karantén rontott a közegészségügyön, ezt 2,4 millióan olvasták.
A kutatás csak az USA-ra, az Egyesült Királyságra, Franciaországra, Németországra és Olaszországra koncentrált. Az Avaaz kampányigazgatója, Fadi Quran szerint a Facebook algoritmusa a 2,7 millió felhasználó jelentős részét téves információkat terjesztő oldalakra tereli, ezért veszélyes a közegészségügyre. A nonprofit szerint a közösségi oldalnak minden olyan felhasználónak ismeretterjesztő anyagot kéne küldenie, aki rákattintott álhíreket terjesztő oldalakra, valamint lejjebb kéne sorolnia az ilyen jellegű posztokat a hírfolyamban.
Orvosok szerint az egészségügyi álhírek most különösen veszélyesek, mert egy esetleges koronavírus-vakcina bizonyíthatná az oltóanyagok hatékonyságát, ami hatékony bizonyíték lenne az oltásellenesekkel szemben. Ehhez képest az ilyen posztok aláássák a még el nem készült gyógyszereket.