
Gyógyíthatóvá válhat a Parkinson-kór

További Tech-Tudomány cikkek
Egy nemrégiben megjelent tanulmányban kutatók kimutatták, hogy
őssejtekből származó idegsejtek képesek az agy megfelelő régióiba jól integrálódni, összekapcsolódhatnak a natív neuronokkal, és helyre Tudják állítani a motoros funkciókat.
Idegrendszeri hanyatlás
A Parkinson-kór ismeretlen eredetű betegség, mely az agy dopamin nevű ingerületátvivő anyaggal működő területeinek pusztulásával jár. Amikor a tünetek jelentkeznek, a betegek az érintett agysejtjeik és a köztük lévő kapcsolatok – szinapszisok – legalább nyolcvan százalékát már elveszítették. Klasszikus tünetei általában a mozgásszegénység, a gyors fáradás, a kézremegés, a tartási instabilitás, a lelassult gondolkodás és a demencia. A legtöbb betegnél nem fejlődik ki egyszerre valamennyi felsorolt tünet. Fontos, hogy vannak betegségek, melyek hasonló tüneteket okoznak, de nem Parkinson-kóros az illető. A Wilson-kórban például a szervezetben egy specifikus szállítófehérje, a cöruloplazmin hiányzik, ami miatt a májban és a központi idegrendszerben rézlerakódás keletkezik. A betegség hasonló tünetekkel jelentkezik.
A Parkinson-kór egyelőre gyógyíthatatlan, progresszív és krónikus betegségnek számít. Kialakulása ismeretlen, azonban vannak potenciális tényezők: bizonyos fertőzések, fizikai traumák, stroke és szabadgyökök támadása. Gyógyszeres kezelési formái az agyban a csökkenő mértékű dopamin pótlását célozzák, annak hatását segítik elő, illetve a szervezetben előforduló dopaminnal ellentétes hatású anyagokat gátolják. Sebészi és elektromos beavatkozás esetén a nem megfelelően működő agyi területeket vonják ki a működésből, csökkentve a zavarodott, önveszélyes helyzetek számát. Azonban ezek kizárólag a páciens állapotának kezelésére és konzerválására alkalmasak, nem képesek gyógyítani a problémákat.
Őssejtek a célkeresztben
A Madison-Wisconsin Egyetem munkatársai éppen ezért számos kipróbált ötletet követően őssejtekkel kezdtek el kísérletezni. Az őssejtek olyan, nem specializálódott sejtek, amelyek képesek bizonyos biokémiai jelek hatására egy meghatározott funkciót felvenni (pluri- vagy multipotensek), és ezáltal a regeneratív, gyógyító folyamatban is aktív szereplőkké válhatnak. A tudósok egérmodellen állapították meg, hogy az őssejtekből származó neuronok jól integrálódhatnak az agy megfelelő régióiba, összekapcsolódhatnak a natív idegsejtekkel és helyreállíthatják a motoros, mozgási funkciókat.
A kutatócsapat legnehezebben megoldható feladata az volt, hogy az egérkísérletben használt őssejtet hozzá kellett „fejleszteni” az agyban már sérült dopamintermelő idegsejtekhez és azok szinaptikus kapcsolataihoz.
Su-Chun Zhang, a tanulmányban részt vevő kutatók vezetője szeptember 22-én tette közzé eredményeit a Cell Stem Cell folyóiratban. A kutatást Yuejun Chen, Man Xiong és Yezheng Tao, a Zhang-labor laboratóriumi posztdoktori kutatói segítették, ők ma már egyetemi karokon töltenek be pozíciókat Kínában és Szingapúrban.
Az őssejtből származó megfelelő idegsejt a legfontosabb tényező, hiszen ez képes a károsodott idegsejtkapcsolatokba egészséges partnerként belépni és helyes elektromos és biokémiai impulzusokat adni, tehát működni
– mondja Zhang, az idegtudomány professzora a UW-Madison Waisman Központjában.
A neurológiai (idegrendszeri) sérülések általában meghatározott agyi régiókat vagy specifikus sejttípusokat érintenek. Ezek funkcionális kiesése okozza az idegsejtkapcsolatoknak a sérülését és a tüneteket, következményeket. A betegségek kezeléséhez helyre kell állítanunk ezeket az idegi áramköröket és szinapszisokat, ekkor válhat gyógyíthatóvá a betegség.
A Parkinson-kórt kísérletben szemléltető egérmodellben a károsodott áramkörök helyreállítását a kutatók azzal kezdték, hogy az
emberi pluripotens, embrionális (méhen belülről, köldökzsinórból származó) őssejteket dopamintermelő neuronokká specializálták és ezeket a kórban elpusztult sejtekhez alakították.
Ezeket az új idegsejteket átültették az egerek középagyába, a Parkinson-degeneráció által leginkább érintett egyik agyrégiójába.

Néhány hónappal később a kutatók arra lettek figyelmesek, hogy az egerek mozgásfunkciója javult. Zhang és kutatótársai alaposan szemügyre vették az állatokat, és hanyatt estek a CT-vizsgálatok eredményétől: az egerek idegsejtjei többszörös méretűre nőttek annak érdekében, hogy az ép, mozgásokat szabályozó idegsejtek csoportjait elérjék. Ugyanakkor fontos, hogy kizárólag a dopamintermelő sejtek mutattak ilyen különleges változást: a többi, eltérő neurotranszmittert termelő idegsejt irányába nem kezdtek növekedni az őssejtek,
ami bizonyítja, hogy az őssejteket speciálisan a károsodott idegsejt helyére, a megfelelő szinaptikus körbe illeszkedőnek kell kifejleszteni.
Az őssejtek beültetésének hatékonyságát a kutatók azzal bizonyították, hogy genetikai be- és kikapcsoló elemeket helyeztek az őssejtekbe. Kikapcsolás esetén az egerek motoros funkciói és fejlődni kezdő idegsejtkapcsolatai eltűntek, ami arra utal, hogy az őssejtek elengedhetetlenek a Parkinson-károsodott agyterület helyreállításában. A genetikai kapcsoló visszakapcsolása pedig fantasztikus fejlődést eredményezett.
A genetikaikapcsoló-technológia azt is megmutatta, hogy alkalmas a kezelés optimalizálása és testreszabása érdekében a transzplantált sejtek aktivitásának finomhangolására.
A Zhang-kutatócsoport évekig fejlesztett olyan módszereket, amelyek segítségével az őssejteket az agy különböző neuronjaivá fejlesztik.
Minden neurológiai betegség vagy sérülés kezeléséhez saját speciális idegsejtek szükségesek, de a kezelési tervek valószínűleg nagyjából hasonlók lennének. Modellként a Parkinson-kórt használtuk, de az elv ugyanaz a sokféle neurológiai rendellenesség esetében
– mondja Zhang.
(Borítókép: MRI-felvétel egy páciens agyáról egy éber állapotában végzett mély agyi stimulációs műtéten az Országos Idegtudományi Intézet műtőjében Budapesten 2012. december 15-én. MTI Fotó: Beliczay László)

Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Tech-Tudomány
Villámokkal pusztítja ellenségeit a világ legmetálabb fája
Végül csak egy maradhat.
április 14., 20:42
- Tech-Tudomány
A Trump-adminisztráció lecsap a NASA tudományos költségvetésére
Nukleáris bombát dobhatnak az űrkutatásra.
április 12., 21:45
- Tech-Tudomány
Megtalálták a kutatók a baktériumok közös ősét
Meglepő eredményre jutott a kutatás, magyar közreműködéssel.
április 14., 20:43
- Mindeközben
Dobó Kata: Nem szeretnék 60 éves koromra szétoperált és platinaszőke lenni, akik így próbálnak fiatalabbnak látszani
1 órája
- Mindeközben
Fekete Linda nagy felismerésre jutott a Farm VIP-ben, ezért nem szokott visszaszólni az embereknek
2 órája
- Tech-Tudomány
Visszatérhet a földre a világ legöregebb műholdja
A Vanguard–1 1958 óta kering a föld körül.
április 12., 11:33
- Tech-Tudomány
Évtizedek alatt lakhatóvá tehetjük a Marsot
Bolygók felmelegítésében már van gyakorlatunk.
április 12., 17:36
- Tech-Tudomány
Hamarosan indulhat a világűrbe Kapu Tibor: sikeresen elvégezte a NASA űrhajóskiképzését
Célt ért a HUNOR program.
április 12., 12:07
- Tech-Tudomány
A fél világot megvezették, így manipulálnak minket a közösségi oldalak
A megtekintést a népszerűség és a siker mérőjének tekintik, pedig semmi köze a valósághoz.
április 12., 09:34
- Címlapon
Törölték Rogán Antalt a szankciós listáról
Még soha senki nem került le erről a listáról ilyen rövid idő alatt.
tegnap, 20:52
- Mindeközben
Idegőrlő játék után megvannak a Farm VIP finalistái: „Ilyen rideg ember nem nyerheti meg a Farmot!”
tegnap, 21:42
- Mindeközben
Hároméves lett Rácz Jenőék kislánya, olyan születésnapi ajándékot kapott, amit egyhamar nem felejt el
tegnap, 20:30
- Címlapon
Az amerikai külügyminiszter szóvivője elárulta, miért vették le Rogán Antalt a szankciós listáról
A két tárcavezető személyesen egyeztetett egymással.
53 perce
- Tech-Tudomány
Black Mirror az otthonunkban: tényleg piacra dobja labdarobotját a Samsung
A gyártó elárulta, mikortól lehet majd megvásárolni új fejlesztésüket.
április 12., 09:20
- Tech-Tudomány
A legnagyobb veszély, ha azt gondoljuk, a bolygót valaki más fogja megmenteni
Az UNICEF gyerekeknek rendezett klímakonferenciáján jártunk.
április 11., 17:44
- Tech-Tudomány
Olyasmi történik az Instagrammal, amire 15 éve várunk
Végre megtörhet a jég.
április 11., 16:44
- Tech-Tudomány
Újabb titok derült ki a Hold számunkra láthatatlan oldaláról
Nemsokára pedig űrhajósok is meggyőződhetnek arról, mi található ott.
tegnap, 06:20
- Címlapon
Washington közölte, ez az a drasztikus lépés, amire mindenképp rászánná magát a béke esetén
2 órája
- Címlapon
Oroszország így toborozza a kínai zsoldosokat az ukrajnai háborúba
Minden viszonylatban kiemelkedő keresetre számíthatnak.
2 órája