![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Orosz hackerek célkeresztjében a tokiói olimpia
További Tech-Tudomány cikkek
-
Csaknem egy hónap után ismét le lehet tölteni a TikTokot az Egyesült Államokban
- Ultranagy energiájú szellem járta be a Földközi-tengert
- Már a NASA szerint is valószínűsíthető, hogy 2032-ben aszteroida csapódhat a Földbe
- Mesterséges intelligencia frissítheti a Chrome böngésző jelszavait
- Működik is, meg nem is a Meta gondolatírógépe
![canva cybersecurity kicsi](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/3501/35011/350116/35011615_14c0a76485b38b20698bd5c6fbe9d760_wm.jpg)
A brit külügyminisztérium közlése szerint az orosz GRU katonai hírszerzése előzetes „számítógépes felderítést” végzett az érintett tisztviselők és szervezetek ellen. Az állítólagos támadásokra még a koronavírus-járvány előtt került sor, mielőtt még a játékokat elhalasztották volna 2021-ig. A külügy tisztviselői azonban nem részletezték részletesen a kibertámadások jellegét vagy mértékét.
Amerikai vádemelés az orosz kémek ellen
Mindeközben az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma is vádemelést hirdetett hat orosz GRU-tiszt ellen, mert állításuk szerint „Oroszország stratégiai hasznát szolgáló” kibertámadásokat indítottak. Az orosz kémcsoport egyaránt megpróbálta megzavarni a 2018-as téli olimpiát, a 2017-es francia elnökválasztást és Ukrajna áramhálózatát - közölték az amerikai ügyészek.
Nincs olyan ország, amely ennyire támadóan, kártékony vagy felelőtlen módon használta volna ki az internetes képességeit, mint Oroszország.
-- nyilatkozta John Demers főügyész-helyettes a sajtótájékoztatón, és „az egyetlen csoport által elkövetett, legzavaróbb és legpusztítóbb számítógépes támadások sorozatának” nevezte a GRU ügynökök tetteit.
Dominic Raab, brit külügyminiszter szerint a tokiói olimpiai és paralimpiai játékok szervezőit, szponzorait és logisztikai szolgáltatóit célzó internetes támadások "cinikusak és vakmerők" voltak.
A lehető leghatározottabban elítéljük ezeket. Az Egyesült Királyság továbbra is együtt fog működni szövetségeseinkkel, hogy a jövőbeni rosszindulatú kibertámadásokat visszaverje.
- fogalmazott
Észak-Koreára és Kínára akarták kenni a támadásokat 2018-ban
A külügyminisztérium illetékesei a dél-koreai Pyeongchangban a 2018-as téli olimpia elleni kibertámadás részleteit is feltárták. Állításuk szerint a szintén orosz műveletet úgy tervezték meg, hogy úgy tűnjön, mintha Észak-Koreából vagy Kínából származna.
Az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok évek óta próbálja növelni az orosz hackerekre nehezedő nyomást azáltal, hogy nyilvánosan leleplezi tevékenységüket. A két ország külügyminisztériumai abban reménykednek, hogy ezek a Moszkvából irányuló és olimpiai, vagy más hasonló rendezvényeket becélzó támadásokról szóló hírek majd kiverik a biztosítékot más országoknál is, így szélesebb körű támogatást kapnak majd.
A britek szerint bosszút akartak állni az oroszok
Másrészről úgy gondolják, hogy ez a beavatkozási kísérlet, akárcsak a téli olimpiák elleni 2018-as kibertámadás, arra volt válaszcsapás, hogy Oroszországot doppingvétség miatt kizárták a sporteseményekből. Két évvel ezelőtt egy hasonló akció nyomán néhány résztvevő nem tudta kinyomtatni a jegyeit a nyitóünnepségre, így diplomáciai tekintetben is kínos volt, hogy csak üres helyeket hagytak. Ez az első eset, hogy az Egyesült Királyság kormánya hivatalosan az oroszok művének tulajdonítja ezt a támadást.
Viszont a nyugati hírszerző szervezetek úgy vélik, hogy a hackerek már alkalmazkodtak ahhoz, felfedték és nyilvánosságra hozták korábbi módszereiket. Ez viszont koránt sem jelenti azt, hogy visszafognák magukat a jövőben a hasonló támadásoktól, pusztán várhatóan a metódusukon változtatnak majd.
Állítólag a 2018-as téli olimpia hackertámadása a nyitóünnepséget célozta meg: a műsorszolgáltatókat, tisztviselőket, szponzorokat, sőt, még egy síterepet is megpróbált megzavarni. Az információk elemzését segítő brit Nemzeti Kiberbiztonsági Központ szerint a 2018-as támadás célja "a téli olimpiai és paralimpiai játékok lebonyolításának szabotálása volt" az internetes hálózatainak letiltásának segítségével.
Fizikailag is lekapcsolták a számítógépeket is a rendszerről
Az egyik módszer olyan rosszindulatú programok telepítése volt, amelyek törölték az adatokat az abban az évben használt számítógépes rendszerekből. A támadást az IT biztonsági szakemberek csak úgy tudták visszaszorítani, hogy lekapcsolták az érintett számítógépeket a rendszerről, és teljesen kicserélték azokat, így megakadályozták a rosszindulatú programok terjedését.
Az Egyesült Királyság kémelhárítása számos, nagy szervezetek elleni akciót tulajdonított GRU egységeknek, amelyek különféle fedőneveken működtek, például: Sandworm, VoodooBear és Iron Viking.
Magát a brit külügyminisztériumot is egy ilyen kibertámadás érte 2018-ban, amikor a GRU-hoz tartozó hackerek adathalász típusú támadással próbáltak hozzáférni számítógépes rendszereihez.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)