Úgy születünk, hogy látjuk a szavakat
Az Ohio Egyetem munkatársai által publikált kutatás szerint az emberek egy olyan agyterülettel születnek, amely lényegében a szavak és betűk vizuális feldolgozására szakosodott, amellyel az ember születésekor már felkészült az írás megtanulására.
A kutatók 40 újszülött agytevékenységét vizsgálták fMRI-felvételek alapján, hogy elemezzék a vizuális szóalkotó területnek (visual word form area, VWFA) nevezett agyi régiót.
Ez egy termékeny terület a vizuális szavakkal kapcsolatos érzékenység kialakulására – még a nyelvtanulás kezdete előtt
– magyarázza Zeynep Saygin pszichológiaprofesszor.
Ott van, jóval az iskola előtt
Írástudók vizsgálatából már korábbról ismert volt a VWFA szerepe. Ahogy a látásban külön idegi központ szolgál tárgyak vagy arcok felismerésére, van egy régió, ahol a szavakat vizualizáljuk. Eddig úgy gondolták, hogy ez a tanulás során jön létre.
Kiderítettük, hogy ez nem igaz. A VWFA már születéskor is jobban kapcsolódik a nyelvi központhoz, mint más területekhez.
– hívta fel a figyelmet rá Saygin, és rámutatott, hogy az agyi terület ettől függetlenül érik és fejlődik a nyelvtanulás és írástanulás folyamán.
A kutatás az emberi agy területei közötti kapcsolatokat feltérképező Human Connectome Project fejlődést vizsgáló programjának része volt.
A szakemberek a munkát 3-4 évesek szkenjeit vizsgálja folytatják, hogy megismerjék az író-olvasó agy kialakulását és a VWFA központ fejlődését, ami fontos ismeretekkel szolgálhat a fejlődési rendellenességekről vagy a diszlexiáról.