Nem az értesítések okozzák a telefonfüggőséget
További Tech-Tudomány cikkek
- Aggasztó levelet küldött a Google a felhasználóknak, ez van a háttérben
- Kiderült, hogy a dinoszauruszok korában még javában voltak vulkánkitörések a Holdon
- Tíz hónapon át, éjjel-nappal megfigyelték a patkányokat, erre nem számítottak a magyar kutatók
- A mikro-RNS felfedezése nyerte az orvosi Nobel-díjat
- Tovább csúszik az Apple Intelligence, a vártnál is később jelenik meg
Az okostelefon állandó ellenőrzését nagyrészt az stimulálja, hogy
a felhasználó késztetést, sőt, szinte kényszert érez rá, hogy a telefont szinte automatikusan vizsgálja meg, mint amikor egy dohányos rutinszerűen gyújtja meg a cigarettát
– áll a London School of Economics and Politology (LSE) tanulmányában.
Másfelől a telefonunkkal történő interakciókat 89 százalékban meg sem szakítjuk a tanulmány szerint, és csak 11 százalékban nézzük meg amiatt a készüléket, mert egy értesítést kaptunk. Ezen belül a leghosszabb időt az Instagram és a Facebook görgetési funkcióival töltjük – derült ki a kutatásból.
Másik érdekesség, hogy a különféle platformok csoportos csevegései leginkább stresszforrást jelentenek a vizsgálatban részt vevők szerint.
A kísérlet során 37, átlagosan 25 éves ember okostelefon-használatát elemezték az Egyesült Királyságban, Németországban és Franciaországban. A résztvevőket olyan kamerákkal szerelték fel, amelyek lehetővé tették a felhasználók számára, hogy a mindennapjaikat az ő személyes szemszögükből filmezzék.
Részletesen lebontva az alábbi számításokat hozta ki a tanulmány, hogy miért és mennyit használják az emberek a telefonjukat napi szinten:
- WhatsApp – 22%
- Képernyő zárolásának feloldása (hogy ellenőrizzék az értesítéseket) – 17%
- Instagram – 16%
- Facebook – 13%
- E-mail – 6%
- Hívások – 1%
Bár a csoportos csevegéseket „szorongási forrásnak” tekintette a tanulmány, ugyanakkor a felhasználók szerint a bennük lévő üzenetek nagyrészt jelentéktelenek. Sokkal fontosabbak viszont a tanulmány szerint az e-mailek, melyeket a résztvevők a „legfontosabb értesítésként” rangsorolták.
A felhasználók kevesebb időt töltöttek okostelefonon, amikor más emberekkel voltak, és a leghosszabb interakciók tömegközlekedési eszközökön vagy otthon történtek.
Kerülje el a kísértést!
Néhány résztvevőt meglepte, hogy a telefonos interakciói ennyire automatikusak.
Eddig nem tartottam magam olyan embernek, aki nagyon ragaszkodik a telefonjához. Ezt látva szembesültem vele, hogy nem is emlékszem rá, hogy egyáltalán felvettem. Úgy látszik, sokkal többet használom, mint gondoltam volna
– mondta az egyik résztvevő.
Egy másik felhasználó hasonló élményeket osztott meg, és hozzátette:
Ebből a kísérletből kellett bizony rájönnöm, hogy folyamatosan a telefonomat sasolom.