![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Repülőről lát a víz alá a fotoakusztikus szonár
A Stanford Egyetem kutatócsoportja olyan megoldást fejlesztett ki, amely forradalmasíthatja a tengerfenék levegőből végzett kutatását. Az új hibrid rendszer képes a levegőből felderíteni a víz alatti tárgyakat – tudósított a SciTechDaily.
![Az eszköz, a víz alatti tárgy és a megalkotott kép](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/3561/35617/356177/35617717_a9745c3ba53fe0636951308b423abfb1_wm.jpg)
Az óceánok vízfelszíne alatt, sokszor több kilométeres mélységben fekvő geológiai és egyéb tengerfenéki alakzatok kutatását eddig hajók által vontatott szonárokkal végezték, azonban ez a megoldás lassú és időigényes.
A kutatócsoport által kifejlesztett megoldás az előzetes tesztek alapján képes a levegőből észlelni víz alatti tárgyakat, ami eddig lehetetlennek tűnt. Két különböző halmazállapotú anyag határánál ugyanis a legtöbb hullám, legyen az hang vagy elektromagnetikus (fénytől a radarhullámig), 99,9 százaléka visszaverődik. Ráadásul a (sós) víz a maradék nagy részét is elnyeli.
A fotoakusztikus légi szonárrendszer (Photoacoustic Airborne Sonar System – PASS) fantázianevű megoldás laboratóriumi körülmények között képes volt észlelni a víz alá rejtett fémszerkezetet. A rendszer először egy lézersugarat bocsát a vízfelszínre, amelyet a víz elnyel. Eközben ultrahang keletkezik, amelyet a tenger alatti tárgyakról visszaverődve érzékel és szoftveres rásegítéssel feldolgoz a rendszer. A kutatók a sima vízfelszínen végzett laboratóriumi kísérletek után valós körülmények között, hullámzó felszínen tesztelik szerkezetüket.
Az ígéretes fejlesztésnek azonban még számos akadályt le kell küzdenie. Példának okáért a mélyebben fekvő területeknél olyan egyéb tényezők is szerepet játszanak, mint a hideg és meleg víztömegek határán képződő termoklin, amely nemcsak az ellenséges tengeralattjárók után kutatók munkáját nehezíti meg, hanem egyes fantáziadús szerzők szerint akár megalodonokat is elrejthet.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)