![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Kényszermunkások kihasználásával vádolják az Apple-t
Ujgur kényszermunkásokat alkalmaz gyáraiban a kínai Lens Technology, az Apple, az Amazon és a Tesla egyik nagy alkatrész-beszállítója – áll a Tech Transparency Project (TTP) jelentésében.
!["A stabilitás áldás, az instabilitás csapás" - falfestmény a Hszincsiangi Ujgur Autonóm Régióban, 2012. szeptember 20.](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/3600/36001/360019/36001933_39b5d49adb397cf7583a38a0aaef05a4_wm.jpg)
Az Open Society Foundations által támogatott szervezet Washington Postban megjelent tudósítása a kínai kommunista párt központi lapjának és állami forrásokban fellelhető adatokra támaszkodik. E szerint Hszincsiang (Xinjiang) tartományban folyó „szegénységet enyhítő” kampány keretében dolgoztatják a helyieket.
A jelentés egy videóra hivatkozik, amelyen a Lens Technology elé kiültetett dolgozók zászlókat tartanak nemzeti ünnepükön. A TTP szerint többen átnevelőtáborokból kerültek a gyárba, ahol meg kellett tanulniuk mandarinul, és muszlim vallásuk megtagadására kényszerítették őket.
Ellenőriznek és lobbiznak
Az Apple nem tűri a kényszermunkát. Minden beszállítónál vizsgáljuk a kényszermunka jelenlétét, és szúrópróbaszerű ellenőrzéseket is végzünk
– közölte a Josh Rosenstock, a cég szóvivője.
Az Amazon és a Tesla nem kommentálta a vádakat.
A TTP közölte, hogy az Apple érintettségét azért emelték ki, mert a cég állítólag lobbizott egy olyan törvény ellen, amely büntette volna a kényszermunkát alkalmazó kínai beszállítókkal együttműködő amerikai cégeket.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)