Elkészítették a leggyorsabb neuromorf optikai processzort
A Swinburne Egyetem munkatársai mesterséges intelligenciákhoz kifejlesztett, másodpercenként tízezer milliárd művelet elvégzésére képes neuromorf optikai processzort mutattak be.
A Nature tudományos folyóiratban is bemutatott eszköz áttörést jelent a neurális hálózatokon alapuló számítástechnikában. Az agyi idegsejtek hálózata által ihletett neurális hálók segítségével a mesterséges intelligencia olyan bonyolult feladatokat is meg tud oldani, mint a kép- vagy beszédfelismerés.
A Swinburne Egyetem professzora, David Moss, Dr. Mike Hszu és Arnan Mitchell professzor drámai teljesítményjavulást értek el processzorukkal, amely ezerszer erősebb, mint a korábbi csúcs – például képes arcfelismerésre ultranagy méretű képeken.
A 100 TeraOPs/s sebességre képes Google TPU több tízezer párhuzamosan működő processzort tartalmaz. Az új csip integrált mikrofésű-struktúrája mindezt egy lapkán oldja meg. A mikrofésűk új találmányok, amelyek több száz infravörös lézerfényforrásként működnek a csipen.
Az elmúlt tíz évben, mióta felfedeztem őket, az integrált mikrofésűs chipek nagyon fontosakká váltak, és nagyon izgalmas látni, hogy milyen hatalmas fejlődést jelentenek az adatkommunikációban és -feldolgozásban
– magyarázta Moss professzor.
Ez a technika minden adatfeldolgozási és kommunikációs célra használható, és nagyon komoly hatása lesz. Hosszú távon csipen integrált rendszert szeretnénk létrehozni, ami jelentősen csökkenti a költséget és az energiafogyasztást
– tette hozzá Mitchell professzor.