Az orosz tüntetések miatt kapott bírságot a TikTok, a Facebook és a Twitter
További Tech-Tudomány cikkek
- Minden idők legforróbb napjait éltük 2024-ben, de 2025-ben sem lesz sokkal jobb
- Hallucinogén koktélt azonosítottak egy ókori egyiptomi ivóedényben
- Egyedülálló régészeti felfedezést tettek az orosz tudósok
- Év végétől az egész EU-ban változás lép életbe a mobiltelefonoknál
- Vak, a szaglását is elvesztette, de még mindig fickós a 192 éves óriásteknős
Az orosz kormány szerint a közösségi média platformjai pénzbírsággal sújthatók, mert nem törölték azokat a bejegyzéseket, amelyek arra ösztönzik a fiatalokat, hogy vegyenek részt az ellenzéki tüntetéseken – írja a BBC.
A Facebook, a Twitter, a TikTok és a többi platform
„nem tett eleget a kormány eltávolításra vonatkozó követelésének”
– közölte a moszkvai tömegtájékoztatási és távközlési hatóság, a Roszkomnadzor.
A bírság nyilván inkább szimbolikus, hiszen „mindössze” 4 millió rubel (kb. 15,5 millió forint) büntetésről van szó, ami eltörpül például annak a kastélynak az értéke mellett, amely Navalnij, jelenleg fogva tartott orosz ellenzéki politikus szerint Putyin elnök birtokában van.
Szombaton Oroszország-szerte tüntetéseket szerveztek Alekszej Navalnij bebörtönzött ellenzéki vezető támogatásáért. Több tízezer ember dacolt az erőteljes rendőri jelenléttel, hogy részt vegyen a tüntetéseken, és a közösségi média kulcsszerepet játszott abban, hogy a fiatalokat az utcára vonzza.
A gyűléseket népszerűsítő videóbejegyzéseket több száz milliószor nézték meg például TikTokon. A videóáradat miatt a Roszkomnadzor követelte az alkalmazástól, hogy adjon át minden olyan információt, amely „kiskorúakat illegális cselekedetekre ösztönöz”.
Navalnij, Putyin elnök legismertebb kritikusa tiltakozásra szólította fel az orosz népet, miután január 17-én Berlinből érkezve letartóztatták a moszkvai Seremetyjevói repülőtéren. Navalnij szövetségesei a hétvégén további gyűlésekre szólították fel az oroszokat.
A hivatalos indoklás
Szerdán a Roszkomnadzor egész pontosan azt nyilatkozta, hogy a közösségimédia-cégeket azért sújtják pénzbírsággal, mert „a kiskorúakhoz intézett, jogosulatlan gyűléseken való részvételre irányuló felhívások terjedésének visszaszorítására vonatkozó követelményeket nem tartották be”.
Oroszországban tilos a 18 éven aluliaknak tüntetni, valamint az olyan tömeges tüntetések is tilosak, amelyek nem kaptak előzetes jóváhagyást a hatóságoktól.
A legfőbb ügyészség kérése és a Roszkomnadzor értesítése ellenére ezek az internetes platformok nem távolították el időben az összesen 170 illegális fellebbezést
– áll a Roszkomnadzor közleményében.
Szerdán maga Vlagyimir Putyin orosz elnök is bírálta a közösségimédia-vállalatok növekvő befolyását, amelyek szerinte „versenyeznek az állammal”.
Ezek már nem csak gazdasági óriások
– mondta Putyin a davosi virtuális gazdasági csúcstalálkozón tartott beszédében. Azt is hozzátette, hogy szerinte elmosódott a határ a „sikeres globális üzleti tevékenység” és aközött, hogy egyes vállalkozások „nyersen, saját belátásuk szerint próbálják irányítani a társadalmat”.
Most láttuk mindezt az Egyesült Államokban is
– tette még hozzá anélkül, hogy részletezte volna, mire gondolt.
Putyin megjegyzései növelik a külföldi székhelyű közösségimédia-cégekre nehezedő nyomást, amelyek kormányzati beavatkozás nélkül működhetnek, ellentétben az orosz média nagy részével, ahol a legnépszerűbb tévéhálózatok állami kézben vagy a Kremlhez szorosan kötődő vállalatok tulajdonában vannak.
(Borítókép: Rendőrökkel csapnak össze a Navalnj mellett tüntetők Moszkvában 2021. január 23-án)