A remdesivirnél is jobb koronavírus ellen az új gyógyszer
Egy új gyógyszer sikeres klinikai próbájáról számol be a Science folyóirat. Az Egyesült Államok, Franciaország és Spanyolország intézményeiben tesztelt plitidepsin hatásosabb volt, mint a remdesivir.
A világméretű járványt okozó SARS-CoV-2 vírus elleni kezelések versenyében egyik legsikeresebb szer a remdesivir lett, de a folyamatos halálozásoknak ez sem tudott gátat szabni.
A remdesivir a vírus külsejét fedő tüskefehérjéket támadva hat. A kutatók olyan szereket kerestek, amelyek olyan emberi szervezetben felbukkanó fehérjéket blokkolnak, amelyekre szüksége van a vírusnak.
A laborban jól szerepelt
Ez a kutatás bukkant a plitidepsinre, egy csontvelőrák elleni gyógyszerre. A szer leállítja a eEF1A nevű fehérje előállítását – ez egy olyan fehérje, amelyet más fehérjék előállításához használnak fel a sejtek. Az eEF1A nélkül a koronavírus sem tud fehérjéket előállítani, így elpusztul.
A laboratóriumban fertőzött tüdőszöveten vizsgálták a plitidepsin hatását, amely 27,5-ször hatékonyabbnak bizonyult a vírus ellen, mint a remdesivir. A kísérleti egereknél hasonlóan hatásosnak bizonyult a szer.
A kutatók szerint az emberi fehérjéket elnyomó szerek azért előnyösek, mert kisebb az esélye, hogy a vírus ellenállóvá válik velük szemben. Emellett erősen indokoltnak látják, hogy a vizsgálatok tovább Covid–19-páciensek kezelésével folytatódjanak.