Nácik a neten: a streamerek között is akadnak
További Tech-Tudomány cikkek
- Űrből érkező rádiójelek nyomába eredtek a tudósok, meglepő helyre jutottak
- Egy rák elleni antitest lehet a Parkinson-kór ellenszere
- Olyan bolygóegyüttállás lesz kedd este, amilyen pár évtizedenként csak egyszer történik meg
- Jön a biometrikus fizetés, hamarosan arcfelismerővel és tenyérrel is egyenlíthetjük a számlát
- Több kínai céget, köztük a TikTokot és a Temut is megszorongathatják az Európai Unióban
A gyűlöletbeszéd és a szélsőjobb propaganda manapság a közösségi platformok legnagyobb rákfenéje. A Facebook, a Twitter és a YouTube – több-kevesebb sikerrel – megoldják, vagy legalábbis rajta vannak, hogy minél hatékonyabban kezeljék ezt a problémát. Persze ehhez időnként kell némi „noszogatás” (például a Facebook esetében Mark Zuckerberg idevágó kongresszusi meghallgatása), de összességében elmondható, a szélsőséges nézeteket nagyjából eltüntették ezekről a platformokról – ha pedig ez máshogy nem ment, akkor magát a platformot tüntették el. A szélsőjobb szervezeteknek tehát új „megoldásokat” kellett találniuk, részben ahhoz, hogy „terjesszék az igét”, részben ahhoz is, hogy a finanszírozásukat adományokon keresztül megoldják maguknak.
Teljesen sarokba szorították Zuckerberget a szenátorok
A Facebook-alapítóra két nap alatt zúdított kérdések tucatjaira csak annyit tudott válaszolni, hogy "kollégáim utánanéznek".
A Wired több tucat olyan szélsőjobb, neonáci és fehér felsőbbrendűséget hirdető influenszert és közösségi személyt talált, aki nem csekély bevételt szerzett a Streamlabs és a StreamElements pénzügyi szolgáltatásokon keresztül, amelyeket korábban a Twitch és a YouTube, az utóbbi időben pedig a DLive gamer streamerei is használnak.
Talán nem meglepő, hogy az említett hagyományos csatornákról a szélsőjobb propagandistákat hamar kiszórták, viszont éppolyan gyorsan találtak is maguknak olyan underground, kevésbé moderált streamingszolgáltatásokat, mint az említett DLive, amely szintén integrálva van az említett Streamlabsszel és a StreamElementsszel. Ezeken keresztül tudnak „adományozni” a nézők pénzösszegeket, miközben személyes üzeneteket küldenek a streamereknek. Korábban ehhez a rendszerhez egyszerűen a PayPalt használták, azonban a PayPal is gyorsan letiltotta a szélsőjobbereket és neonácikat, Streamlabs- és a StreamElements-szolgáltatásoknál azonban ez nem történt meg, és mivel kevésbé vannak „szem előtt”, mint a PayPal, eddig megúszták, hogy a körmükre nézzenek.
A neonáci, aki egy nindzsával játszott
Az említett neonáci jelző egyáltalán nem túlzás. A rendszeresen videójátékokat streamelő Patrick Casey például korábban a 2020 novemberében betiltott „Identity Evropa” nevű szervezet vezetője volt éveken keresztül, amely konkrétan a náci Németországot éltette, és az USA „nácivá válását szorgalmazta”. A szervezetet egy rövid időre átnevezték American Identity Movementnek, mielőtt tavaly novemberben feloszlatták.
Casey persze az Identity Evropa felbomlása után sem adta fel: most a Groyper Army nevű másik szélsőjobb szervezet tagja, amely a fehér felsőbbrendűséget hirdeti. Casey-t a Twitter már 2019-ben letiltotta, a TitTok és a PayPal múlt hónapig várt vele. Ugyanakkor a StreamElements-fiókja csak pár napja szűnt meg, és a különféle játékstreamingjein keresztül tudtak a „rajongói adományozni” neki – mintha egy olyan hagyományos, valódi streamer lenne, mint például Ninja.
A színes hajú srác, aki menővé tette a videójátékokat
Ninja nyolc év alatt jutott el a csúcsra, közben pedig beemelte a profi videójátékozást a fősodorba. Kifullad, vagy újra az élre tör a Twitch királya?
Casey legutóbb a Sekiro: Shadow Die Twice nevű középkori nindzsás videójátékot közvetítette 350 nézőnek, és a videófeed alatt volt megtalálható a linkje, amelyet leklikkelve lehetett fizetni neki – egy bátorító üzenet és egy nóta kíséretében, ugyanis Casey a pénzadományok mellett arra is felkéri a nézőket, egy dalt is töltsenek fel a lejátszható zenék közé.
Hogyan működik az egész rendszer?
A videójátékos streaming persze alapvetően egy ártatlan pénzszerzési lehetőség, és tényleg arról szól, hogy a gamerek a játékok közvetítésével gazdagodnak meg különféle módszerekkel. A streamekre először is elő lehet fizetni – ez a legegyszerűbb és legpraktikusabb módja annak, hogy a streamerek megéljenek nézőkből. Emellett különféle cégek is reklámoznak olyan Twitch- vagy YouTube-csatornákon, mint például PewDiePie-é, aki később igazi influencer sztárrá is vált. Nagyjából 2012-ben indult be a harmadik pénzszerzési lehetőség: az adományázás, amely leginkább a PayPal-rendszeren történt – ezekből maga a PayPal 3 százalékos hasznot zsebelt be.
Letaszították a trónjáról a YouTube kétarcú királyát
Még ha csak nyolc percre is. Felix Kjellberg a semmiből jutott a csúcsra, ma 86 millió követője van. Náci vagy a gigacégek által elnyomott amatőr; internetes haver, vagy közellenség a legnagyobb videós sztár?
A PayPal mellett azonban más pénzügyi vállalkozások, cégek is bekapcsolódtak: az egyik legismertebb ilyen pénzügyi szolgáltató a Streamlabs (mely 2019 óta a Logitech hardvergyártó cég birtokában van). Az adományozás nem kevés bevétel a gamerek számára: 2017-ben a Streamlabs alapítója, Mike Le azt állította, hogy 2015-ben és 2016-ban 43 millióról 80,2 millió dollárra (24 milliárd forintra) nőtt ez a bevételi forma a streamereknek.
Közösségek kiépítése
A pénzügyi vonatkozások mellett azonban még egy nagyon fontos tényező is közrejátszik a streamerek számára: ahhoz, hogy visszajöjjenek az emberek, nem elég csak videójátékokat közvetíteni, hanem egy állandó közösséget is ki kell építeni. Ez a közösség aztán vicces, abszurd, menő, barátságos és barátságtalan üzeneteket ír a streamernek és egymásnak a beépített élő csetrendszeren keresztül. Hogy ebből aztán pénz is fialjon, a nézők a kommentárokon keresztül pénzt is tudtak adományozni. Ez sem csekély összeg: a StreamElementsnél az ezekből befolyt „manna” csak 2019-ben 11,3 millió dollárra (3,4 milliárd forintra) rúgott. Ha pedig az ügy (nem csekély...) pénzügyi részét félretesszük, akkor sem nehéz kitalálni, hogy egy épülő közösség miért fontos bármilyen militáns politikai szervezetnek...
Nyílt propaganda
Végül nem elhanyagolandó az sem, hogy ezeket a streamingszolgáltatásokat egész egyszerűen nyílt propagandaeszközként is lehet használni. Az említett DLive nevű streamingszolgáltatót a „BakedAlaska” fedőnevű Tim Gionet, egy közismert neonáci influencer és volt rapper arra használta, hogy még januárban a Capitolium ostromát élőben közvetítette, miközben saját maga „megrohamozta”, és fejenként 3,33 dollárnyi adományt kért kommentáronként, és olyan üzenetekkel tüzelte a nézőközönséget, hogy a „A PATRIÓTÁK IRÁNYÍTANAK!”
A történethez az is hozzátartozik, hogy miután a Wired jelezte a StreamElementsnek a két említett neonácit, BakedAlaskát, illetve Casey-t, végül mindkettőjük fiókját eltávolították.
(Borítókép: Shutterstock)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Tech-Tudomány
Új típusú motor forradalmasíthatja a kereskedelmi gépeket
Mintegy két évig fejlesztette az új eszközt egy brit gépgyártó vállalat.
január 19., 06:43
- Tech-Tudomány
Riadót fújtak a tudósok: rekordmagasságot ért el a fosszilis tüzelőanyagok szén-dioxid-kibocsátása
A felmelegedés mindenképpen folytatódik.
január 17., 17:08
- Tech-Tudomány
Az Instagram bejelentkezett a TikTok helyére, de a felhasználókat nem igazán érdekli a Meta törekvése
Hiába a fejlesztés, a felhasználók más opciókkal szimpatizálnak.
január 20., 10:22
- Mindeközben
Külön próbált szerencsét a Kincsvadászokban egy pár, tárgyaik és megismerkedésük története is nagy sikert aratott
46 perce
- Mindeközben
Patai Anna: Sajnos nem tudok úszni, így szeretném, ha a kisfiam minél hamarabb megtanulna
2 órája
- Mindeközben
Kivették gyerekeiket az iskolából, és inkább világkörüli útra indult ez a házaspár
3 órája
- Mindeközben
Árpa Attila: „Már nem tud megfogni egy szép bikinis test, mert már nincs benne semmi különleges”
4 órája
- Címlapon
Soros György a múlt, Elon Musk a jövő mecénása?
A technológiai újítóképessége és a médiában való jelenléte Muskot a modern techoligarchák úttörőjévé teszi.
23 perce
- Címlapon
Iskolai bombafenyegetések: nyomot hagyott maga után az elkövető
Nyelvészekkel elemeztük az iskoláknak küldött fenyegető levelet.
5 órája
- Tech-Tudomány
Több kínai céget, köztük a TikTokot és a Temut is megszorongathatják az Európai Unióban
A feljelentő szerint a vállalatok kínai érdekelteknek továbbítanak adatokat az európai felhasználókról.
január 20., 17:13
- Tech-Tudomány
Jön a biometrikus fizetés, hamarosan arcfelismerővel és tenyérrel is egyenlíthetjük a számlát
Amerikából érkezhet a trend.
január 21., 06:33
- Tech-Tudomány
Egy rák elleni antitest lehet a Parkinson-kór ellenszere
Megakadályozza a mérgező fehérje mozgását.
január 22., 06:01
- Tech-Tudomány
Félsiker lett a SpaceX csütörtöki rakétatesztje
A Starship felső része széthullott, de a hordozórakéta visszatért.
január 17., 12:16
- Tech-Tudomány
Megreguláznák az online játékpénzeket
A pénzt semmire váltók körmére nézne az obskúrus amerikai hivatal.
január 18., 09:09
- Címlapon
Orbán Viktor: Utasítást adtam, hogy kő kövön ne maradjon
A miniszterelnök az iskolákat ért bombafenyegetésekről is beszélt.
4 órája