Újra feltalálták az átlátszó fát
A Marylandi Egyetem munkatársai vegyi úton átlátszóvá és erősebbé tették a fát. Újításukról a Science Advances tudományos lapban számoltak be.
A fa anyagát átlátszó cellulózszálak alkotják, amelyeket a lignin nevű anyag tart a helyükön. A lignin úgynevezett kromofórokat tartalmaz, ezek adják a fa sárgás-barnás színét.
A tudomány már egy ideje kereste, sőt meg is találta a fa átlátszóvá alakításának titkát. Az eddig ismert módszer eltávolította a lignint, azonban rengeteg vízszennyezéssel járt, és meggyengítette a fa anyagát.
Az új módszer jóval hatékonyabb: a vékonyra szelt fát hidrogén-perixoddal kezelik, ezután UV-fény alatt (vagy UV-sugárzásban gazdag verő napfényen) szárítják, majd lekenik etanollal. A ligninmentesített fa pórusait epoxival töltik fel.
Az epoxi a beérkező fény 90 százalékát átereszti, ráadásul a fa ötvenszer erősebb lesz tőle, mint a korábbi átlátszó fák.
A feltalálók szerint ezért az új átlátszó fa nemcsak ablakként, hanem akár teherviselő elemként is alkalmazható átlátszó házak építésére, de beépíthetik érintőképernyőbe vagy gépjárművekbe is.