Képeket küldött a Marsról a kínai szonda
Fotókat küldött a Marsról a tavaly júliusban útnak indított kínai szonda, a Tianwen–1. A fekete-fehér képeken felismerhetők a vörös bolygó geológiai képződményei, a Schiaparelli kráter, a Valles Marineris, és a kanyonok.
A képeket 2,2 millió kilométer távolságban készítette a Tianwen–1.
Kína a hatodik ország, amely eszközt állít Mars körüli pályára – a NASA, a Szovjetunió, az Európai Űrügynökség, India és az egy nappal korábban érkező Egyesült Arab Emirátusok eszköze után.
A Tianwen–1 három különböző egységgel érkezik: egy keringő modul, egy leszállóegység és egy Mars-járó. A kínai Mars-járó eszköz a tervek szerint májusban ereszkedik a Mars felszínére az Utopia Planitia síkságon.
Kína hatalmas pénzeket fektetett űrprogramjába, amely hatalmas lépésekkel fejlődik azóta, hogy 2003-ban először embert juttattak az űrbe, és sikeresen küldtek önjáró szondát a Holdra. A Kínai Nemzeti Űrhivatal közlése szerint a Tianwen–1 szonda jó állapotban van.
A legkisebb és legnagyobb királyfi
Az Egyesült Arab Emírség Hope nevű szondája kedden elsőként áll Mars körüli pályára, egy 27 perces rakétás fékezést követően.
Kicsit később érkezik az amerikai Perseverance Mars-járó, ami február 18-án fékez le a bolygó légkörében. A legveszélyesebb szakasza a légköri fékezés és leérkezés – a szakemberek ezt nevezik a „rettegés hét percének”.
A siker soha sem garantált, főleg amikor a legnagyobb, legnehezebb, és legbonyolultabb Mars-járóval próbálunk landolni a legveszélyesebb terepen
– fogalmazott a NASA programját vezető Allen Chen.
A leszállásra kijelölt hely a Jezero kráter, ami egy kiszáradt tómeder, ahol élet nyomai és ásványok után kutat majd.