![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Náthával a Covid ellen?
![GettyImages-1207991699](https://kep.index.hu/1/0/3737/37376/373760/37376061_430a2233832a2884e8d22347b1ef8452_wm.jpg)
További Tech-Tudomány cikkek
-
Már a NASA szerint is valószínűsíthető, hogy 2032-ben aszteroida csapódhat a Földbe
- Mesterséges intelligencia frissítheti a Chrome böngésző jelszavait
- Működik is, meg nem is a Meta gondolatírógépe
- Mesterséges intelligencia elleni ítélettel zárult az egyik első per
- Új Beats fülhallgatót mutatott be az Apple
Új, emberre is veszélyes sertésinfluenza vírusát azonosították
Emberről emberre még nem terjed, de Kínában már több vágóhídi dolgozó szervezetében is kimutatták az antitestet, vagyis áteshettek a betegségen.
A Glasgow-i Egyetem víruskutatói igen érdekes hipotézissel álltak elő. Elméletük szerint ha a közönséges náthát okozó rhinovírussal (a „rhin” jelentése orr) megfertőződünk, az a szokásos kellemetlenségek, vagyis az orrfolyás és hasonlók mellett akár előnyökkel is járhat. A szűkebb szakmában igen rangosnak számító Journal of Infectious Diseasesben megjelent tanulmányuk szerint ugyanis a rhinovírus-fertőzés akár előnyös is lehet a Covid-járvány idején, mivel ennek jelenléte blokkolhatja a Sars-CoV-2 szaporodását az emberi légutak sejtjeiben. Ezt a kutatók kísérletekkel is bizonyították. Az ötlet onnan ered, hogy hasonló megfigyelést tettek Franciaországban, a legutóbbi világjárvány, vagyis az influenza H1N1 tömeges előfordulásakor, 2009–10-ben. Itt ugyanis azt észlelték, hogy a rhinovírus-fertőzések igen gyakoriak voltak ekkor, míg az influenza H1N1 a többi európai országhoz képest jóval kevésbé terjedt. A dolog magyarázata az lehet, hogy a rhinovírus-fertőzés interferonképződéshez vezet, ami védelmet nyújthat az A típusú influenzafertőzéssel szemben. Ez azért lehet különösen jó hír, mert a H1N1 után most a H1N2 is fenyeget Kanadában, Kínában pedig újabb, potenciálisan emberre is veszélyes sertésinfluenza-variánst észleltek.
Kanadában először terjedt emberre a H1N2-es sertésinfluenza
Az utóbbi másfél évtizedben világszerte mindössze 27 olyan esetről tudni, amikor a H1N2 vírus emberekre terjedt át.
A fentiek kapcsán a skót kutatók azt vizsgálták meg, hogy vajon hasonló védőhatásra számíthatunk-e rhinovírus esetében koronavírus ellen is? A kísérletek során emberi hörgőkből származó sejteket fertőztek meg rhino-, illetve új típusú koronavírussal (Sars-CoV-2), vagyis a nátha, illetve a Covid–19 kórokozójával, különböző sorrendben. Ennek során azt észlelték, hogy a koronavírus koncentrációja, az érthetőség kedvéért kicsit leegyszerűsítve, jelentősen csökkent rhinovírus-fertőzés esetén, még akkor is, ha először koronavírussal fertőzték meg a sejteket. Fordított hatás nem lépett fel, vagyis a Sars-CoV-2 nem akadályozta meg a rhinovírus szaporodását vagy terjedését. A hatást, a rhinovírus-influenza elleni védőhatásához hasonlóan itt is annak interferontermelést beindító effektusával magyarázzák a kutatók. A dolognak gyakorlati jelentősége is lehet, mivel a szerzők matematikai modellezéssel arra a következtetésre jutottak, hogy ha egy populációban jobban elterjedt a rhinovírus, az a Covid–19 terjedését gátolhatja. Ez persze inkább elmélet, de akár ez is magyarázhatja, legalábbis részben, hogy iskoláskorú gyerekek körében, ahol a rhinovírus rendkívül elterjedt, miért volt – legalábbis a legutóbbi időkig – viszonylag ritkább a súlyos Covid–19. A dolognak további jelentősége is lehet, mivel a sertésinfluenza továbbra is szerepel a következő világjárvány lehetséges okai között a WHO listáján.
Mi lesz a következő világjárvány?
Az Egészségügyi Világszervezet évente felállítja azoknak a betegségeknek a rangsorát, amelyek világjárvánnyá válhatnak.
Az illusztris listán ezenkívül még olyan, szintén kellemetlen betegségek találhatók, mint például a krími–kongói vérzéses láz, az ebola, a MERS, a Nipah-vírus, a Zika és a Rift Valley-láz. Érdemes tehát figyelemmel kísérni a skót tudósok munkáját, akik a tanulmány folytatását ígérik.
A szerző allergológus és klinikai immunológus szakorvos
(Borítókép: Graffiti Szenegálban 2020. március 22-én.Fotó: Alaattin Dogru / Anadolu Agency / Getty Images)
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)