Jenki huszár, avagy amerikai magyar helyek egy alkalmazásban
További Tech-Tudomány cikkek
- Felzabált egy fél galaxist, aztán elaludt egy fekete lyuk
- Az Instagram ezentúl jelentősen megkönnyítheti az életünket
- Hatalmasat bakizott az Apple Intelligence, azt állította, Luigi Mangione lelőtte magát
- Egy eddig még nem látott Androidot fejlesztett a Google, azt is tudni már, min futhat majd
- Felfedezték a gekkók hatodik érzékét
Kováts Mihályról gyerekkoromban olvastam egy ifjúsági életrajzi könyvben – akkoriban különösen rákattantam huszáros, katonás, függetlenségi háborús kalandregényre. Az ő személye által megihletett - egyelőre még csak iOS-on (Apple termékeken) meglévő - az Egyesült Államokban található magyar helyeket bemutató alkalmazás a sajtóközlemény szerint „ugyanúgy segít a kint élő magyarok közösségépítésében, mint a kontinensre látogató honi »nyomkeresők« kíváncsiságának kielégítésében.”
Távolba szakadt hazánk fiainak
A bemutatóvideó felsorolta, hogy kicsit pontosabban milyen helyek megtalálására alkalmas. Igaz, mostanában nem nagyon utazhatunk (még) sehova, de az egyik leghasznosabb épület az Egyesült Államokba látogató vagy ott élő honfitársainknak a magyar konzulátus, amely természetesen fel van tüntetve a HuGóban. Aki magyar vendéglőket vagy magyar élelmiszerboltokat keres, annak számára is hasznos lehet a huszárapp, de a történelmi vagy kulturális vonatkozásokat (Kováts Mihály vagy Lugosi Béla sírja) keresők is megtalálhatják a számításukat, ahogy a magyar közösségek is fellelhetők az appban.
A HuGo az amerikai magyar szervezetek aktív bevonásával született meg, az alkalmazást pedig a washingtoni székhelyű Hungary Foundation fejlesztette.
Mi, magyarok, több száz éve hozzájárulunk Amerika fejlődéséhez, szinte nincs olyan szeglete az USA-nak, ahol ne találnánk magyar lábnyomokat
– mondja Smith Lacey Anna, az alapítvány vezetője.
Kürtőskalács-sütödétől Kossuth szobráig
Az applikáció immár több száz magyar vonatkozású helyet jelölt meg, a kaliforniai kürtőskalács-készítőtől a Washingtoni Nemzeti Katedrális, Bossányi Ervin magyar festő-iparművész által készített ablakaiig, a magyar származású Róth Imre (Emery Roth) által tervezett ikonikus New York-i felhőkarcolótól (St. Moritz Hotel) egy Pennsylvaniaban található autentikus magyar tanyáig, vagy egy dobostorta-lelőhelytől Kossuth Lajos valamelyik szobráig.
– olvashatjuk még a szoftver leírásában, amely azt is hozzáteszi, hogy ez „egy közösségi alkalmazás is, melyre a felhasználók folyamatosan tölthetik fel az általuk felfedezett, ide illő helyeket.”
A »jenki huszár« app indulásának apropója a '48-as forradalom és szabadságharc ünnepe, jelentősége pedig a világjárvány idején különösen aktuális, hisz a kényszerűen izolálódott egyéneknek, családoknak, csoportoknak nagy szüksége van az összetartozás élményére. Bár az utazás egyelőre korlátozott, HuGo segít abban, hogy most legalább virtuálisan megtaláljuk egymást
– tette még hozzá Smith Lacey Anna.