Egy iPhone-frissítés, és többet nem követi önt a Facebook
További Tech-Tudomány cikkek
- Élő funkciót végez az élettelen anyag tengeri hőforrásoknál
- Sci-fi filmbe illő módon ellenőrzik a diákokat egy amerikai iskolakörzetben
- Új fejezetet nyitott vasárnap az emberiség a világűr meghódításában
- Megtalálhatták a bitcoin atyját, aki a világ leggazdagabb emberévé válhat
- Magáncég hozhatja vissza a NASA marsi mintáit
Az Apple hétfőn kezdte meg az iOS legújabb verziójának (14.5) bevezetését, amely vízválasztó lehet az internetes adatvédelem történetében. Az iOS új verziója a nyomon követést választható funkcióvá alakítja át. Más szóval, amikor ön telepít egy alkalmazást az iPhone-jára, külön engedélyezni kell, hogy az követhesse más alkalmazásokban, illetve ha azt akarja, akkor teljesen leállíthatja a követését.
Nagyon fáj a Facebooknak
Ez a legagresszívabb adatvédelmi lépés, amit az Apple az elmúlt években tett. A Facebook (érthető anyagi okokból) annyira gyűlöli, hogy
egy teljes PR-ellenkampányt is indított,
azt állítva, hogy ez a változtatás „árt a kisvállalkozásoknak”. Sok internetező számára azonban, aki félti a magánéletét, ez valójában jó hír.
Ashkan Soltani, egy független adatvédelmi és biztonsági kutató azt nyilatkozta a témával foglalkozó Motherboardnak, hogy ez „nagyszerű lépés, különösen a globális lehetőség, hogy egy lépéssel blokkolni lehet a követést”.
Ez összhangban van a Global Privacy Control projekttel, amin dolgozom, és a kaliforniai törvény is előírja. A technikai enyhítéseken túlmenően örömmel várom, hogy az Apple végre támogassa a fogyasztók arra vonatkozó jogát, hogy ilyen egyszerűen megszabadulhassanak a kémkedéstől. Az Apple ma bekapcsolja a fokozott adatvédelmi/átláthatósági funkciót az alkalmazásokban. Ez egy nagyszerű nap a cookie-k felugró dobozaira vonatkozó európai politikai elképzelések számára, amiket mostanra világszerte okostelefonok millióira telepítettek
– írta Lukasz Olejnik, biztonsági és adatvédelmi kutató a Twitteren.
A funkció neve app nyomonkövetési átláthatóság („App Tracking Transparency”), és a gyakorlatban azt jelenti, hogy az alkalmazások megnyitásakor egy új felugró ablak fogadja a felhasználót: „Engedélyezi [alkalmazás neve], hogy más cégek alkalmazásaiban és weboldalain nyomon kövesse a tevékenységét?”. Az első lehetőség a „Kérje meg az alkalmazást, hogy ne kövesse”, a második pedig az „Engedélyezés”.
Letiltja a készülékazonosítást
A „Kérje meg az alkalmazást, hogy ne kövesse” választásával az Apple letiltja az alkalmazást az készülékazonosítónk használatáról, „az iPhone-unkhoz rendelt véletlenszerű betű- és számsorozatról, amelyet arra használnak, hogy az alkalmazások és a weboldalak között nyomon kövessék a tevékenységeinket”, és tudatja az alkalmazásfejlesztővel, hogy nem szeretné, ha bármilyen módon nyomon követnék önt – magyarázta a New York Times.
Ezt a beállítást az iPhone beállításain keresztül is meg lehet majd változtatni, és ellenőrizni, hogy mely alkalmazások rendelkeznek engedéllyel, és ha akarja, utólag is visszavonhatja.
Ez az új iPhone-funkció nem fogja teljesen megszüntetni a nyomon követést, és nem fogja megölni a Facebook és a Google virágzó üzletét tápláló reklámipart sem. De legalább egy lépés abba az irányba, hogy a felhasználóknak több adatvédelmet és kontrollt biztosítson a saját adataik felett.
(Borítókép: Mark Zuckerberg részt vesz a Viva Tech technológiai összejövetelen Párizsban 2018. május 24-én. Fotó: Christophe Morin / IP3 / Getty Images)