Floridában nem lesz szabad politikust a közösségi médiából kitiltani
További Tech-Tudomány cikkek
- Már évtizedek óta tudják hogy mérgező, mégis máig használják ezt a műtrágyát
- Minden idők legforróbb napjait éltük 2024-ben, de 2025-ben sem lesz sokkal jobb
- Szemet gyönyörködtető Aston Martin kerül kalapács alá
- Hallucinogén koktélt azonosítottak egy ókori egyiptomi ivóedényben
- Egyedülálló régészeti felfedezést tettek az orosz tudósok
A törvényjavaslatot már csak Trump szövetségesének, Ron DeSantis floridai kormányzónak kell aláírnia. A jogszabály lehetővé teszi a platformok számára a fiókok felfüggesztését, de csak 14 napra, és akár napi 250 ezer dolláros bírságot is kiszabhatnak a platformokra a törvény megsértése miatt.
Donald Trumpot a Twitter kitiltotta, a Facebook és a YouTube pedig felfüggesztette a januári, halálos kimenetelű Capitol Hill-i zavargások után. Hivatalából való távozása óta Donald Trump sok időt tölt Floridában, és vélhetően közel áll DeSantishoz, valamint más, magas rangú floridai republikánusokhoz.
„Képmutatás”?
A kritikusok szerint azonban a törvénynek nem kívánt következményei lehetnek. A múlt hónapban Steve DelBianco, a internetes szólásszabadságért küzdő szervezet, a NetChoice vezetője a törvényjavaslat elleni tanúskodás során az alábbiakat mondta:
„Képzeljük el, ha a kormány arra kötelezne egy egyházat, hogy engedélyezze a felhasználók által létrehozott kommenteket vagy a harmadik féltől származó, abortuszt népszerűsítő hirdetéseket a közösségimédia-oldalán. Ahogy ez is sértené az Első Alkotmánykiegészítést, amely a szólásszabadsághoz való jogot garantálja, úgy ez a törvényjavaslat is ezt teszi, mivel hasonló módon kényszerítené a közösségimédia-platformokat arra, hogy olyan tartalmakat fogadjanak, amelyeket egyébként nem engedélyeznének.”
Bár a törvényjavaslatot csütörtökön elfogadta az állami képviselőház és szenátus, valószínű, hogy az internetes cégek bíróságon fogják megtámadni – mondván, a törvényjavaslat sérti az amerikaiak szólásszabadsághoz fűződő alkotmányos jogait.
Februárban DeSantis, a floridai kormányzó azt nyilatkozta, hogy a big tech „egyre inkább a Nagy Testvérre hasonlít”.
„Zuckerland”
A törvényjavaslat tartalmaz egy olyan záradékot, amely mentesít minden olyan vállalatot, „amely vidámparkot vagy szórakoztató komplexumot birtokol és működtet” – ez lehetővé teszi, hogy például a Disney mentesüljön a törvényjavaslat alól. Mindez azért érdekes, mert épp Florida ad otthont a Disney World vidámparknak.
Az NBC Miami beszámolója szerint egyes törvényhozók ezt „képmutatónak” tartották.
Ha a Facebook megvesz egy vidámparkot, az megakadályoz minket abban, hogy szabályozzuk, mi történik a Facebookon?
– kérdezte Andrew Learned, a floridai képviselőház demokrata tagja.
Tehát ha megvesznek egy vidámparkot, és Zuckerlandnak nevezik el, és megfelel a vidámpark definíciójának a floridai törvények szerint, akkor igen
– mondta Blaise Ingoglia republikánus képviselő.
(Borítókép: Donald Trump kérdést vet fel egy republikánus elnökvitán 2015. augusztus 6-án a Cleveland, Ohióban. Fotó: Scott Olson / Getty Images)