Űrközpontot alapított Budapesten az ELTE
Az ELTE Természettudományi Kara 2021. június 1-jétől megalapította az ELTE Asztrofizikai és Űrtudományi Centrumot, amely az asztrofizikai, csillagászati és űrtudományi kutatásokat hivatott összehangolni és koordinálni – olvasható az egyetem kari honlapján.
Az Űrcentrum igazgatója Frei Zsolt asztrofizikus lett, a centrum tanácsának tagjai pedig a Fizikai Intézet, a Kémiai Intézet és a Földrajz- és Földtudományi Intézet delegált professzorai. Az összekapcsolt tudományterületek képviselői így hatékonyabban és eredményesebben tudják végezni az asztrofizikai, a csillagászati és az asztrokémiai kutatásokat, valamint az űreszközök fejlesztését és az űrből végzett asztrofizikai megfigyeléseket – írták.
Az Űrcentrum gazdaságos működtetését biztosítandó a centrum tagjai az ELTE Természettudományi Kar különböző intézeteiben dolgozó főállású kutatók, emellett a részt vevő intézetek munkatársai látják el az adminisztratív feladatokat is. Az Űrcentrumnak önálló költségvetése és személyzete nincs, ezért az asztrofizikai kutatások egyik legfontosabb támogatási forrása az Asztro- és Részecskefizikai Kiválósági Program. Frei Zsolt erre vonatkozóan úgy fogalmazott:
Célunk, hogy jól meghatározott és körülhatárolt új űrkutatási programokra a jövőben külön pályázati forrásokat biztosítsunk.
Az elkezdett kutatások finanszírozása céljából, a hamarosan lejáró Asztro- és Részecskefizikai Kiválósági Program folytatásaként az ELTE újabb pályázatot nyújt be a 2021–2025-ös intervallumra. Ennek keretében folytatni kívánják az elmúlt években már elkezdett kutatási programokat, teret biztosítva a magyar kutatócsoportok és űreszközök gyártásával foglalkozó startup-ok hatékony együttműködésének – közölték.