- Tech-Tudomány
- francia forradalom
- marie antoinette
- levelezés
- szerető
- kivégzés
- axel von fersen
- xvi. lajos
Eddig soha nem látott részletek Marie Antoinette levelezéséről
Marie Antoinette francia királyné és a svéd Axel von Fersen gróf levelezésének eddig nem ismert részleteit sikerült feltárni francia kutatóknak – számolt be az MTI.
A francia nemzeti levéltár 2020 júniusában jelentette be, hogy röntgenfluoreszcencia spektroszkópia (XRF) segítségével sikerült olvashatóvá tenni a királyné és a gróf levelezésének olyan részleteit, amelyeket korábban nem ismertek. A szenvedélyes levelek az 1790-es évek elején íródtak, az utolsót kivégzése előtt egy évvel írta a királyné.
A Science Advances című szaklapban közzétett tanulmányban három francia kutató részletesen ismerteti a módszert, amellyel képesek voltak feltárni az elfedett részleteket. Az eljárással sikerült különbséget tenni az eredeti írás és a lefedésére használt tinták között összetételük alapján. A megvizsgált 15 levélből eddig nyolcban tudták olvashatóvá tenni a lefedett részleteket. Mint írták, a munkát még tovább folytatják.
A svéd Axel von Fersen, aki 1755-ben született, akárcsak Marie Antoinette, 1778-tól élt XVI. Lajos udvarában, a királyné közelében. A forradalom alatt segített megszervezni a királyi család szökését, amely végül kudarcba fulladt. A királyi párt 1793-ban Párizsban kivégezték, Fersen grófot pedig 1810-ben Stockholmban ölték meg.
A tanulmány megállapította, hogy a birtokában lévő leveleket Fersen gróf nem semmisítette meg, hanem ehelyett inkább úgy döntött, hogy cenzúrázza bizonyos részleteit. Ezzel feltehetőleg a királyné és esetleg saját érdekeit is akarta védeni – vélték a kutatók, Anne Michelin, Fabien Pottier és Christine Andraud.
Az eddig nem ismert részletek a tanulmány szerint nagyrészt szentimentális hangulatúak. Ugyanakkor a kutatók megjegyezték, hogy miközben a levelezőpartnerek kölcsönös kötődése nyilvánvaló az írások alapján, kapcsolatuk pontos jellegét a levelek alapján továbbra is lehetetlen meghatározni. Sok történész meg van győződve arról, hogy szeretők voltak, mások szerint azonban erre nincs bizonyíték.
A szóhasználat – szeretett, gyengéd barát, imádó, őrülten – a Marie Antoinette és Fersen közötti sajátos kapcsolatot emeli ki
– írták a tanulmány szerzői hozzátéve, hogy ez még akkor is szembeöltő, ha hozzávesszük, hogy a forradalom forgószele felerősíthette az érzelmeiket.
A Marie Antoinette és Axel de Fersen titkos levelezése című munka október 21-én jelenik meg a Michel Lafon kiadó gondozásában. A kötetben a levelek megfejtésében közreműködő Isabelle Aristide-Hastir történész mintegy hatvan levelet mutat be és kommentál.