Lélegzetelállító felvétel: égi szemet fotózott a Hubble
Sikerült a Hubble űrteleszkópnak a Wide Field Camera 3-mal megörökítenie a rendkívül aktív galaxismaggal rendelkező NGC 5728-as spirálgalaxist. Az égi hurrikán szemének is nevezhető galaxis 130 millió fényévre van a Földtől, a Mérleg csillagképben.
A WFC3 infravörös érzékelőivel rögzített képen azért olyan fényes a „hurrikán szeme”, mivel az NGC 5728 Seyfert-galaxis. Ez azt jelenti, hogy középpontjában egy szupermasszív fekete lyuk található, amelynek sugárzását a magot körülvevő galaktikus por és gázok tompítják, így, ellentétben a kvazárokkal, megfigyelhető a mag és a galaxis is. Az űrtávcső fotójának különlegessége az is, hogy a rendszerben található csillagok nem ragyogják túl a magot.
A Hubble WFC3-ma által rögzített fényképet az Európai Űrügynökség (ESA) tette közzé. Közleményükben azt írják, rengeteg dolog történik az NGC 5728-ban és környékén, amit a földi műszerek nem képesek rögzíteni, ilyen például a mag által az elektromágneses spektrumban emittált energia. Ugyanakkor az ESA megkockáztatja, hogy ha nem lenne a magot körülvevő por és gáz, minimális sugárzást sikerülne rögzíteni a magból az infravörös és optikai hullámhosszon is.