Magyar dózismérőt használ a NASA az űrben
Az Energiakutatási Kutatóközpont (EK) Űrkutatási Laboratóriumának dózismérőit viszi magával a Nemzetközi Űrállomásra a tervek szerint november 10-én induló Crew-3 misszió.
A két szettnyi dózismérővel az űrállomás jelenlegi sugárzási terét térképezik majd fel a DOSIS-3D, kozmikus sugárzást vizsgáló kísérletsorozat 19. küldetésén. Az egyik szett az európai modulban, a másik az amerikai és az orosz szegmensben végzi majd a méréseket. Az azonos detektortípusokkal, sztenderd összeszerelésben készült doziméterek segítségével a szimultán mérések pontos képet adnak az ISS aktuális sugárzási adatairól.
A doziméterek installálása az ISS-en egyike lesz a Crew-3 háromszáznál is több tudományos feladatának, melyet fél éves küldetésük során el kell végezniük.
Az űrállomás moduljai eltérő árnyékolást kaptak, így más-más dozimetriai értékek várhatók például attól függően, hogy milyen vastag az adott szegmens fala, vagy hol helyezkedik el, hány másik modul van körülötte. Az ISS-en mérhető sugárzást több dolog is befolyásolja, köztük a naptevékenység, illetve az ISS pályamagasságának növekedése vagy csökkenése is.
Az eredeti tervek szerint a Crew-3-nak, így a dózismérőknek is már az ISS fedélzetén kellene lenniük, ám a nem megfelelő időjárási körülmények és betegség miatt a start többször is halasztva lett.
A doziméterekről és a detektorokról az Eötvös Lóránd Kutatási Hálózat honlapján képeket is meg lehet nézni.