Szén-dioxiddal és rovarsejtekkel etetnék az űrhajósokat egy ételpályázat győztesei
Hosszú távú űrmisszióknak kifejlesztett élelmiszereket díjaztak az amerikai (NASA) és a kanadai (CSA) űrhivatal által meghirdetett versenyen. A világ minden tájáról mintegy 180 pályázat érkezett a Deep Space Food Challenge elnevezésű versenyre. A NASA és a CSA 28 győztest hirdetett ki hétfőn egy előre rögzített műsorban.
A pályázóktól olyan úttörő élelmiszerötleteket vártak, amelyek minimális ráfordítást igényelnek, de „biztonságos, tápláló és ízletes” ennivalót biztosítanak a hosszú távú űrmissziókhoz.
A győztesek között volt a németországi Electric Cow csapat, amely mikroorganizmusok és a 3D-nyomtatás felhasználásával készített ételt szén-dioxidból. A massachusettsi Deep Space Entomoculture csapat olyan húsfélét talált ki, amit szárított és tartósított rovarsejtekből készítenének, melyeket az űrbe szállítva szuszpenziós bioreaktorban újra aktiválnak. A brazil LTCOP nevű csapat pedig az eper és a tánia, a Délkelet-Brazíliában népszerű növény termesztését javasolta a hosszú távú űrmissziókra.
A túlnyomórészt pénzjutalomban részesült 18 amerikai és 10 nemzetközi győztes meghívást kapott a verseny második részére.
Bill Nelson, a NASA vezetője elmondta, hogy a versenyben a hosszabb küldetéseket tartották szem előtt. Nelson szerint a NASA-nak olyan élelmiszerekre van szüksége, amelyek például a Mars-küldetések megvalósításában segíthetnek.
(via MTI)