![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Sikeresen kinyílt a James Webb űrteleszkóp hővédő pajzsa
További Tech-Tudomány cikkek
-
Újabb felfedezés történt a világegyetemben
- Csaknem egy hónap után ismét le lehet tölteni a TikTokot az Egyesült Államokban
- Ultranagy energiájú szellem járta be a Földközi-tengert
- Már a NASA szerint is valószínűsíthető, hogy 2032-ben aszteroida csapódhat a Földbe
- Mesterséges intelligencia frissítheti a Chrome böngésző jelszavait
Másfél napig tartott az a fontos és rendkívül bonyolult művelet, melynek során a karácsonykor elindított James Webb űrteleszkóp teniszpálya nagyságú hővédő pajzsának minden rétege, összesen öt réteg szétnyílt. A sikeres manőverről a NASA a weboldalán tájékoztatott.
A hővédő pajzs egy vitorlaforma árnyékoló ernyő, a kibontás hétfőn indult. Az űrteleszkóp lényegében úgy használja hővédő pajzsát, ahogy az ember a vízparti napernyőt: segítségével védi magát a hőségtől és a fénytől. A James Webb esetén a napsugarak és az általuk generált hő a teleszkóp érzékeny műszereit, így működését veszélyeztetik, a hajszálfinomságú kaptonból készült pajzs ezektől véd.
![A James Webb űrteleszkóp hővédő pajzsának tesztje 2020 decemberében a Northrop Grumman kaliforniai bázisán. A NASA ezzel a képpel jelentette be, hogy az eszköz az űrben sikeresen elvégezte a manővert.](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/4130/41308/413088/41308849_310e8cf509010a03ea5ea458f1561cb3_wm.jpg)
Ahogy arról már korábban írtunk, a JWST-t azért kellett az űrben kinyitni, mivel a NASA második igazgatójáról elnevezett teleszkóp nem fért volna el az Ariane5 hordozórakétán. A 21 × 14 méteres hővédő pajzson kívül a 6,5 méter átmérőjű főtükör is be lett hajtogatva, utóbbi szétnyitását a hétvégére tervezik az űrobszervatóriumot fejlesztő és üzemeltető ügynökségek tudósai. A műszereket nulla Celsius-fok alatt tartó hővédő pajzs szétnyitását a misszió legkényesebb, a "legtöbb álmatlan éjszakát okozó" műveletének nevezték a NASA illetékesei a felbocsátás előtt.
A 10 milliárd dolláros teleszkóp egy rendkívül összetett műszaki berendezés, amelyet az Egyesült Államokban építettek a NASA irányításával és amely az európai és kanadai űrügynökségek műszereit is tartalmazza. Ezekkel az 1990-ben indított Hubble űrteleszkóp utódjaként beharangozott eszköz a világegyetem legkorábbi, 13 milliárd évvel ezelőtti – néhány százmillió évvel az ősrobbanás utáni – korszakát fogja feltárni, lényegében visszanéz a múltba. A NASA legnagyobb hatékonyságú és legösszetettebb űrteleszkópja infravörös fény segítségével kutatja a következő évtizedekben a kozmoszt, a Naprendszeren belüli bolygókat és holdakat, a legősibb és a legtávolabbi galaxisokat.
A James Webb obszervatórium a Földtől mintegy másfél millió kilométerre, a Föld-Nap rendszer L2 Lagrange-pontjából fogja megfigyelni a Naprendszer objektumait, és öt-tíz éven keresztül készít korábban elérhetetlen érzékenységű és felbontású felvételeket. Az indítás után az űrügynökség azt közölte, kellő mennyiségű energiája van a JWST-nek ahhoz, hogy a tervezettnél évekkel tovább maradjon működőképes.
A Hubble-nél százszor nagyobb teljesítményű teleszkóp műszereivel magyar csillagászok is végezhetnek majd méréseket.
Az űrtávcső értékes kutatási idejére a világ csillagászai pályázatok útján szerezhetnek jogosultságot, az Európai Űrügynökség tagországaiban – így Magyarországon – dolgozó kutatók a rendelkezésre álló összes távcsőidőt kaphatják meg az ESA-nak a projekthez adott hozzájárulásáért cserébe.
A Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (CSFK) Konkoly Thege Miklós Csillagászati Kutatóintézetből munkatársai, Ábrahám Péterrel az élükön az EX Lupi nevű fiatal csillag kitöréseinek a csillag körüli korongra kifejtett hatását fogják vizsgálni, Szalai Tamás, a Szegedi Tudományegyetem munkatársa pedig kutatócsoportjával a szupernóva robbanásokat tanulmányozhatja a teleszkóppal, írta meg az MTI.
A James Webb jelenleg valamivel több mint félúton van 1,6 millió kilométerre lévő célja felé.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)