A világ legnagyobb chipgyárát tervezi megépíteni az Intel Ohióban
További Tech-Tudomány cikkek
- Elégett egy aszteroida a Föld légkörében
- Dán kutatók bizonyították: nem moderálják az önkárosító tartalmakat az Instagramon
- Azokkal a gázokkal mentenék meg a földet, amelyek miatt pusztulás fenyegeti
- Rengeteg új Nazca-vonalat talált a mesterséges intelligencia
- Senki sem fog örülni az Apple karácsonyi ajándékának, emelkedik egy népszerű szolgáltatás ára
Az Intel vezérigazgatója, Pat Gelsinger az amerikai elnökkel, Joe Bidennel közösen jelentette be, hogy kezdeti beruházásként húszmilliárd dollárt visz a cég Ohióba, hogy az ott felépített hazai gyártósorokkal kielégítsék az amerikai felvevőpiac igényeit, s hazavigyék az ázsiai piacról a félvezetőgyártást.
Az elmúlt negyven évben ez az első alkalom, hogy az Intel a már meglévő gyártósorainak bővítése helyett új gyárat építene. A választás azért esett Ohióra, mert itt volt a legnagyobb felvásárolható terület, valamint az állam támogatja a beruházást, a Time magazin szerint egymilliárd dollárral, melyet a gyárkomplexumot kiszolgáló infrastruktúra fejlesztésére költenek majd. Az Intel nem részletezte, hogy milyen megállapodást kötött Ohio állammal.
Kezdetnek két gyártósort építenének, erre a húszmilliárdos beruházás, a munka 2022 végén kezdődhet meg, a nyitást pedig 2025 végére datálják. Hosszú távon a cél, hogy százmilliárd dollárt vigyenek New Albanybe, nyolc új gyártósort felépítve, melyek Gelsinger szavai szerint
fejlett chipeket fognak előállítani 2 nanométer és az alatti node-okon.
A Verge-nek az Intel szóvivője megerősítette, hogy az új létesítményben a legújabb és legfejlettebb gyártási technológiákat, köztük az Intel 18A-t fogják használni.
A beruházással hétezer rövidtávú, valamint háromezer állandó munkahelyet teremtene az Intel, s úgy számolnak, hogy több tízezren dolgozhatnának az ellátási láncban is. New Albany részben az ellátási lánc miatt is jó választás az Intelnek, az ohiói kisvárosban ugyanis adatközpontot üzemeltet a Google, az Amazon és a Meta is. A beruházás bejelentésekor többször hangoztatták, hogy a Szilícium-völgy megalapítása után most Amerika Szilícium-szívét készülnek megalapítani.
Hatalmas lesz, rövid ideig
Amennyiben az Intel ütemterv szerint halad, a világ legnagyobb chipgyártó üzeme címet elnyeri az ohiói létesítmény nyitásakor, ám nem marad sokáig a cím birtokosa. A Samsung 2020 augusztusában jelentette be, hogy a dél-koreai Phjongthekben beindította a második gyártósorát, mely a világ legnagyobb, memóriachipeket készítő üzeme, az alapterülete nagyjából akkora, mint tizenhat focipálya. A japán Nikkei jelentése szerint pedig a Samsung már készül a harmadik gyártósor elindítására is, amivel az Intel gyárának tervezett méreteinél nagyobb területen gyárt majd félvezetőket a dél-koreai cég.
A Samsung évi 25 milliárd dollárnak megfelelő összeget fektet a félvezetőgyártás fejlesztésébe, a jelenleg vezető szerepet betöltő TSMC pedig még többet.
A tajvani cég 2021-ben 30 milliárd dollárt költött,
2022-ben pedig 44 milliárd dollárt tervez a gyártókapacitás fenntartására és fejlesztésére költeni. Ezen beruházások egy része az Egyesült Államokon belül valósulna meg az Intel konkurenseitől, a Samsung 17 milliárd dollárt költene a texasi Taylorban egy gyártósorra, a TSMC és beszállítói pedig Arizonában terjeszkednének, Phoenixben, ahol az Intel is bővíti saját gyáregységeit.
Az Intel az Egyesült Államok mellett Európában látja a terjeszkedés lehetőségét, az elkövetkező évtizedben összesen 90 milliárd dollárt terveznek az EU-ban elkölteni. Az Intel Franciaországban, Németországban és Olaszországban terjeszkedne leginkább, de egyelőre nem közölt konkrétumokat a cég, a következő hónapokra ígérte őket.
A globális chiphiányt nem ez a gyár fogja megoldani
Bár a bejelentés során többször hangoztatta az Intel, hogy a globális félvezetőhiány megoldása a céljuk, a tervezett időpontokkal ez nem megvalósítható. Az Intel hangoztatja, hogy az autókba kerülő chipek gyártása az elsődleges céljuk, ugyanakkor ilyeneket egyelőre nem is készít a cég egyik meglévő üzemében sem. Bár a Mobileye 2017 óta az Intel tulajdona, a gyártás a tajvani TSMC üzemeiben zajlik.
A beruházás mögött sokkal inkább az amerikai pénzek, illetve technológiák országon belül tartása áll. Jelenleg a világ teljes chipgyártásának 75 százaléka Kelet-Ázsiában koncentrálódik, a legfejlettebb lapkák 90 százaléka Tajvanon készül. A Biden-kormány által bejelentett 52 milliárd dolláros támogatói csomag (CHIPS Act) nem titkolt célja, hogy ezen változtasson, Amerikát pedig a jelenlegi kilencedik helyről újra az elsőre juttassa kutatás-fejlesztésben is.
Bár hivatalosan nem beszéltek róla, a gazdasági okok mögött nemzetbiztonsági aggodalmak is állhatnak.
Bizonyítást ugyan nem nyert soha, hogy a Kínában gyártott lapkák kémkednének, ez nem állította meg az amerikai törvényhozókat abban, hogy kitiltsanak kínai cégeket nemzetbiztonsági érdekekre hivatkozva. A Trump-adminisztráció által hozott törvényeket a Biden-kormány ráadásul kiterjesztette, minden olyan vállalatra, melyeknek kapcsolata van a kínai hadsereggel.
De a kémkedésen kívül van más fajta biztonsági kockázat is az amerikai döntés mögött. Kína és Tajvan, illetve Észak-Korea és Dél-Korea politikai helyzete minden, csak nem stabil. Amennyiben Kína lerohanná Tajvant, vagy észak megtámadná délt Koreában, úgy az egész ipar megbénulna, Amerika szeretne a saját lábára állni, hogy ez ne következhessen be.
(Borítókép: Az Intel cég kaliforniai székhelye 2014. január 16-án. Fotó: Justin Sullivan / Getty Images)