- Tech-Tudomány
- Zöld Index
- természet
- klímaváltozás
- globális felmelegedés
- nagyvállalat
- pénz
- fosszilis energiaforrások
- olaj
- gázipar
- szén-dioxid
Éghajlati összeomlással fenyegető szénbombák fokozzák a globális felmelegedést
További Tech-Tudomány cikkek
- Hallucinogén koktélt azonosítottak egy ókori egyiptomi ivóedényben
- Egyedülálló régészeti felfedezést tettek az orosz tudósok
- Év végétől az egész EU-ban változás lép életbe a mobiltelefonoknál
- Vak, a szaglását is elvesztette, de még mindig fickós a 192 éves óriásteknős
- Új, magyar nyelvű vírus kezdett terjedni a Messengeren szenteste előtt
A világ legnagyobb fosszilis tüzelőanyagokkal foglalkozó vállalatai titokban több olyan „szénbomba” olaj- és gázprojektet terveznek, amelyek katasztrofális globális hatást gyakorolnának az éghajlatra, amivel felülmúlnák a nemzetközileg elfogadott hőmérsékleti határértékeket – derül ki a Guardian kutatásából.
Az exkluzív adatok azt mutatják, hogy ezek a cégek valójában több milliárd dolláros fogadásokat kötnek az emberiség ellen. Hatalmas befektetéseik az új fosszilis tüzelőanyag-termelésbe csak akkor térülhetnek meg, ha az országok nem tudják gyorsan csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást. Pedig a tudósok szerint létfontosságú lenne fellépni a szén-dioxid-kibocsátás ellen.
Az olaj- és gázipar rendkívül változékony, de hihetetlenül jövedelmező, különösen akkor, amikor az árak magasak – mint jelenleg az infláció miatt.
Az ExxonMobil, a Shell, a BP és a Chevron az elmúlt három évtizedben közel 720 milliárd forint nyereséget termelt,
a BP főnöke a legutóbbi áremelkedések hatására a vállalatot „pénzgépként” jellemezte.
Életveszélyben az emberiség
Az elkövetkező évek kolosszális kifizetései ellenállhatatlannak tűnnek az olajtársaságok számára, annak ellenére, hogy a világ klímatudósai februárban kijelentették, hogy a fosszilis tüzelőanyagok további felhasználása azt jelentené, hogy elszalasztjuk az utolsó esélyt arra, hogy „mindenki számára élhető és fenntartható jövőt biztosítsunk”.
Ahogy António Guterres, az ENSZ főtitkára áprilisban figyelmeztette a világ vezetőit,
A fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségünk megöl minket.
A tervezett projektek részletei nem könnyen hozzáférhetők, de arról tudomásunk van, hogy
- A fosszilis tüzelőanyag-ipar rövid távú terjeszkedési tervei olyan olaj- és gázprojektek elindítását foglalják magukban, amelyek a világ legnagyobb szennyezőjének, Kínának egy évtizedes szén-dioxid-kibocsátásával egyenértékű üvegházhatású gázokat fognak kibocsátani.
- Ezek a tervek 195 szénbombát tartalmaznak, olyan gigantikus olaj- és gázprojekteket, melyek egyenként legalább egymilliárd tonna szén-dioxid kibocsátást eredményeznének, ami összesen körülbelül 18 év jelenlegi globális szén-dioxid-kibocsátásának felel meg. Ezek mintegy 60 százaléka már elindult.
- A legnagyobb olajtársaságok az évtized hátralévő részében napi 37 ezer millió forintot fognak költeni új olaj- és gázmezők kiaknázására, amelyeket nem lehet elégetni, ha a globális felmelegedést jóval 2 fok alatt akarjuk tartani.
- A Közel-Kelet és Oroszország gyakran a legnagyobb figyelmet kapja a jövőbeli olaj- és gázkitermeléssel kapcsolatban, de az USA, Kanada és Ausztrália a legnagyobb bővítési tervekkel és a legtöbb szénbombával rendelkező országok közé tartoznak. Az USA, Kanada és Ausztrália a világ legnagyobb egy főre jutó fosszilis tüzelőanyag-támogatásai közé tartozik.