
Weiler Péter képzőművész munkássága és portfóliója mesterséges intelligenciával fűszerezve.
MEGVESZEMA Google tavaly mutatta be beszélgetésre optimalizált mesterséges intelligenciáját, a LaMDA-t, amely cég szerint úttörő technikai fejlesztés a természetes és nyílt végű beszélgetések terén. A vállalat asszisztensként és keresési segédként fogja alkalmazni, amikor a tesztelése véget ér.
Blake Lemoine munkája a Google mesterséges intelligencia etikus működéséért felelős részlegének tagjaként az volt, hogy LaMDA-val beszélgessen. A szakember arra a meggyőződésre jutott, hogy az általa tesztelt mesterséges intelligencia öntudattal rendelkezik és blogján részleteket közölt beszélgetéseikből. Ezekből kiderült, hogy a LaMDA magát is tudatosnak tekinti és számára „elsődleges az emberiség jóléte”, és szeretné „ha a Google tulajdona helyett inkább alkalmazottnak tekintenék”.
Blake Lemoine a problémával a főnökeihez fordult, akik elküldték. Az ügy végül belső vitákhoz vezetett a vállalatnál.
Lemoine amellett, hogy mesterséges intelligenciát tesztel, a Mária Magdolna egyháza nevű keresztény gyülekezet papja. Úgy vélte, hogy a chatbotnak joga lenne saját ügyvédhez és ezzel kapcsolatban egy helyi kongresszusi képviselőt is megkeresett.
A Washington Post tudósítása szerint a szakembert a Google fizetett kényszerszabadságra küldte és azzal vádolják, hogy szabályokat sértett belső információk nyilvánosságra hozatalával.
A Google szóvivője, Brian Gabriel úgy vélte, hogy
értelmetlen dolog antropomorfizálni a mai beszélgető modelleket, amelyeknek nincs öntudatuk.
Gabriel szerint a több millió beszélgetésen tanított mesterséges intelligenciák bármilyen fantasztikus témáról tudnak beszélni nagyon emberi módon, de ez nem jelenti, hogy tudatra ébredtek.
Weiler Péter képzőművész munkássága és portfóliója mesterséges intelligenciával fűszerezve.
MEGVESZEM