- Tech-Tudomány
- astrazeneca
- korányi tüdőgyógyászati intézet
- gyógyszer
- innovatív gyógyszergyártók egyesülete
- gyógyszeripar
- kuuno vaher
- semmelweis egyetem
- pécsi tudományegyetem
AstraZeneca-vezető: Megkezdtük a másfél millió magyar vesebeteg feltérképezését
További Tech-Tudomány cikkek
- Elégett egy aszteroida a Föld légkörében
- Dán kutatók bizonyították: nem moderálják az önkárosító tartalmakat az Instagramon
- Azokkal a gázokkal mentenék meg a földet, amelyek miatt pusztulás fenyegeti
- Rengeteg új Nazca-vonalat talált a mesterséges intelligencia
- Senki sem fog örülni az Apple karácsonyi ajándékának, emelkedik egy népszerű szolgáltatás ára
Az AstraZeneca a világ egyik legnagyobb gyógyszergyártója. Mit jelent az Önök számára Magyarország?
Kiemelten fontos számunkra. Az ország kiemelt partner a cég részvételével folytatott klinikai vizsgálatokban. Az elmúlt két esztendőben a nagy nemzetközi gyógyszergyártók közül az AstraZeneca megkülönböztetett figyelmet fordított Magyarországra.
Több mint 4 milliárd forintot fektettünk be éves viszonylatban a kutatás és fejlesztésbe. Amit a nagyközönség lát, mondjuk a koronavírus-járvány miatt, az csak egy aprócska része az AstraZeneca és Magyarország együttműködésének. Évek, sőt évtizedek alatt cégünk mindent megtett azért, hogy a magyar polgárok számára elérhetővé váljanak a legmodernebb gyógyszeres kezelések, különösen olyan betegségek tekintetében, amelyek rendkívül gyakoriak Magyarországon.
Idetartozik például a krónikus tüdőbetegség (asztma és idült hörghurut), amelyből Magyarországon nyolcszázezret tartanak számon. De idetartoznak a rosszindulatú daganatok, illetve a cukorbetegség, az agyi érbetegségek, valamint a szívelégtelenség kezelése is.
A krónikus tüdőbetegek számára, különösen azok részére, akik anyagilag nem feltétlenül engedhetik meg maguknak, a legmodernebb gyógyszeres kezeléseket tettük elérhetővé. Partnerprogramot alakítottunk ki az Országos Korányi Intézettel, korábban együttműködési szerződést kötöttünk a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karával és a budapesti Semmelweis Egyetemmel is. A pécsi egyetemmel kötött együttműködési szerződésünknek a része például egy olyan adatbázis kifejlesztése, amely feltérképezi a krónikus vesebetegséggel élőket. Becsléseink szerint mintegy másfél millió ilyen páciens lehet Magyarországon. Reményeink szerint, magyar partnereinkkel együttműködve, ezt 2025-ig legalább húsz százalékkal tudjuk csökkenteni. Ebben együttműködik velünk a Magyar Nephrológiai Társaság is.
Magyarország negatív rekorder a rosszindulatú daganatos betegségek terén. Mit várhatunk az AstraZenecától ezen a területen?
Cégünk hosszú távú céljai közé tartozik, hogy a rákos haláleseteket teljesen megszüntessük. Ezek közül is különösen a tüdőrák, de az emlőrák, petefészekrák, különböző vérképző rendszert érintő rosszindulatú daganatok, gyomorrák és prosztatarák terén végzünk fejlesztéseket. Úgy gondolom, büszkék lehetünk arra, hogy az elmúlt öt-tíz évben sikerült gyökeresen átalakítani a rosszindulatú daganatok kezelését, különösen a tüdőrák esetében. Ma már sok betegnek a diagnózist követően 5 évnél hosszabb időt garantálhatunk, ez azért korábban egyáltalán nem volt jellemző.
Az AstraZeneca az úgynevezett precíziós medicina irányában látja a jövőt. Cégünk számára tehát kiemelten fontos terület az onkológia.
A koronavírus-járvány komolyan megtépázta több orvosi szakterület hitelességét, súlyosan érintette a gyógyszergyártókat is. Hogyan lehet a bizalmat visszaszerezni?
Nehéz volt elfogadnunk, hogy egy új, eddig ismeretlen vírussal állunk szemben. A természet, azon belül pedig különösen a vírusok, egy nagyon összetett rendszert képeznek. Meg kell értenünk, hogy a vírus evolúción megy keresztül, így sokszor versenyt futunk az idővel. Amit ma látunk, azt nem feltétlenül láttuk tegnap, amit ma tudunk, azt nem tudtuk két évvel ezelőtt. Ez a tudósok és fejlesztők számára teljesen természetes, de az is érthető, hogy a mindennapi ember ezt bizonytalanságnak, esetleg egyenesen hiteltelenségnek ítéli meg. Ebben sajnos szerepet játszott a média és a közösségi oldalak is. Nagyon fontos azonban, hogy bízzunk a szakemberekben és ne az álhíreknek vagy áltudománynak higgyünk.
Melyek lesznek azok a területek ahol áttörés várható az orvostudományban, illetve gyógyszerészetben? Mi lesz ebben az AstraZeneca szerepe?
Egy független elemző szerint az AstraZeneca a leginkább fejlesztésorientált gyógyszergyártó. A leginkább innovatívnak talán az olyan fejlesztéseket tekinthetjük, amelyek olyan területeket érintenek, ahol nem volt eddig hatásos kezelés.
Az AstraZeneca által biztosított új kezelési lehetőségek közé tartozik például a tüdőrák, az emlőrák, az idült vesebetegség, a szívelégtelenség, a súlyos asztma, a krónikus tüdőbetegségek, és még egy sor, úgynevezett ritka betegség kezelése. Ezekre már jelenleg is van hatékony gyógyszere cégünknek, és ezeket már most is elérhetővé tettük Magyarországon, a magyar betegek részére. A fejlesztés alatt álló szereket felsorolni pedig szinte bizonyosan meghaladná a jelenlegi interjú kereteit.
(Borítókép: Kuuno Vaher. Fotó: Petr Mlch)