Ritka viking érmét találtak Magyarországon
További Tech-Tudomány cikkek
- Az Instagram ezentúl jelentősen megkönnyítheti az életünket
- Hatalmasat bakizott az Apple Intelligence, azt állította, Luigi Mangione lelőtte magát
- Egy eddig még nem látott Androidot fejlesztett a Google, azt is tudni már, min futhat majd
- Felfedezték a gekkók hatodik érzékét
- Olyan új funkciót kapott az Amazon Prime Video, amit az összes streamingplatform irigyel
Detektoros kincskeresők egy híres Viking király ezüst érméjére bukkantak, de nem Skandináviában, hanem Magyarországon, ahol ezer évvel ezelőtt veszhetett el. A lelet a régészeket is meglepte, nem tudják, hogy a pénz hogyan kerülhetett ilyen messzire eredeti használati helyétől.
Csikós Zoltán detektorával a XVI. században kihalt Kesztölc mezőváros maradványait őrző Várdomb régészeti lelőhelyén találta a rossz állapotú pénzt és átadta Németh Andrásnak a szekszárdi Wosinsky Mór Megyei Múzeum régészének.
A korai norvég penning, bár ezüstből készült, nem volt különösen értékes korabeli pénz, mintegy 20 dollárnak felelt meg (7620 forint).
A penning a Magyarországon használatos dénárnak felelt meg. Nem ért sokat, egy család egynapi élelmét fedezte
– mondta Varga Máté a kaposvári Rippl-Rónai Múzeum munkatársa a Live Science-nek.
Varga szerint vannak olyan tárgyi emlékek, amelyek Magyarország és Skandinávia közötti kapcsolatokra utalnak, de ez az első eset, hogy ilyen érmét találnak.
A penninget a Harald Hardrada vagy Keménykezű Harald néven is ismert III. Harald Sigurdsson verette 1046 és 1066 között a trondheimi Nidaros pénzverdében. Az érmén a „HARALD REX NO” azaz „Harald Norvégia királya” felirat olvasható és egy háromágú ún. trikvetra látható, amelyet a Szentháromság jelképének tekintenek. Az érme másik oldalán egy kereszt és a pénzverde vezetőjének neve olvasható.
Harald Hardrada egy helyi klánfőnök gyermeke, II. Olaf király féltestvére volt. 15 évesen Olaf oldalán harcolt a király halálával végződő vesztes csatában, amely után Kijevbe menekült, majd a bizánci császár testőrségében szolgált, mielőtt visszatért volna Norvégiába. 1066-ban megpróbálta leigázni Angliát, azonban a Stamford-Bridge-i csatában meghalt, miután egy nyíl torkon találta. Ezt az eseményt tekintik a viking korszak végének és Keménykezű Haraldot az utolsó nagy viking királynak.
A Várdomb mellett talált penning veretését követően 10-20 évig lehetett forgalomban, így Salamon király (1063-1087) uralkodása idején kerülhetett a helyszínre, aki a Képes Krónika szerint 1074-ben ütött tábort Kesztölcön. A régészek szerint lehetséges, hogy a király népes és vegyes nációjú udvarának egyik tagja hagyhatta el. Az is elképzelhető, hogy valaki olyan hagyta el, aki átutazott a fontos kereskedelmi útvonalra, a Duna mentén épített római útra épült egykori Kesztölcön.
Az utat nem csak királyok, de messze földről érkező kereskedők, zarándokok és katonák is használták, akik közül bárki elhagyhatott egy ritka ezüstpénzt
– vélekedtek a régészek.