Meteorzápor zajlik, élőben közvetítik a csillaghullást
A látszólag a Perseus csillagképből érkező meteorok a leggyakrabban augusztus 12-én és 13-án haladnak el a Föld légkörében, és ekkor egy látványos fénycsíkot húznak maguk után. A csillaghullást Szent Lőrinc könnyei néven is emlegetik.
Az MTI-nek Szabó Olivér Norton, a Svábhegyi Csillagvizsgáló csillagásza korábban azt mondta, hogy a meteorzápor legintenzívebb időszaka szombaton hajnalban volt. Ezzel összefüggésben már több videó is kering a interneten a leglátványosabb jelenségekről, az alábbi felvétel például Lengyelországban készült, még a kevésbé látványos időszakban:
Közzétettek egy ehhez hasonló felvételt Németországból is:
A NASA kamerái pedig már július legvégén és augusztus legelején is készítettek néhány videót azokról a meteorokról, amelyek a szokásosnál kicsit korábban érkeztek:
Ugyanakkor a hétvégén is lehet még látni néhány meteort az éjszakai égbolton, mindezt több, kevésbé fényszennyezett helyszínről is élőben közvetítik. Többek közt van ilyen megfigyelőállomás az Egyesült Államokban, valamint Indonéziában is:
A Perseidák megfigyelését valamelyest nehezítette idén, hogy a meteorzápor legintenzívebb időszaka pont egy szuperhold megjelenésének az idejére esett. Ez utóbbiról szintén nagyon jó minőségű felvételek lepték el az internetet.
Here's a time lapse showing the full Sturgeon super moon rising up over Edinburgh then setting over the Ailsa Craig, just 8hrs above the horizon. Look out for the wee boat, towing or being towed by the moon? @edinburghcastle @AilsaCraigrock #Supermoon2022 @CanonUKandIE pic.twitter.com/p9KA5DK12Q
— Alasdair MacLeod (@amacmediapix) August 13, 2022